Bajdenova administracija planira da u četvrtak predloži novo pravilo koje ima za cilj da ubrza proces zahteva za azil za neke migrante — što je potencijalni uvod u šire akcije predsednika Džoa Bajdena kasnije ove godine koje bi nametnule veće restrikcije na granici.
Trebalo bi da utiče na migrante sa krivičnim dosijeima ili na one koji bi inače na kraju bili smatrani nepodobnim za azil u Sjedinjenim Državama. Predlog, koji Ministarstvo za unutrašnju bezbednost planira da objavi u četvrtak, potvrdile su četiri osobe upoznate sa njegovim sadržajem kojima je data anonimnost za detalje planova koji još nisu javni.
Prema sadašnjem zakonu, migrantu koji stigne na granicu i prođe početnu proveru za „uverljiv strah“ – jedan od kriterijuma za azil – dozvoljeno je da nastavi sa procesom čak i ako ima kriminalnu prošlost ili bi predstavljao bezbednosni rizik. Sudija će kasnije utvrditi da li će taj migrant ispunjavati uslove za azil.
Promena bi efektivno omogućila službeniku u početnoj fazi skrininga da donese tu odluku, umesto da čeka sudiju, kažu ljudi. Ljudi su takođe rekli da predlog utiče na relativno mali svet migranata i onih koji ionako ne bi bili kvalifikovani da dobiju zaštitu azila.
Ali uprkos tim upozorenjima, zagovornici imigracije su ranije postavljali pitanja o bilo kakvim promenama u kredibilnom procesu straha, rekavši da migranti često rade ove intervjue odmah nakon što prežive životno opasna putovanja da bi stigli u SAD.
Zbog toga su početni intervjui osmišljeni tako da imaju relativno nižu traku kako migranti ne bi bili pogrešno deportovani, kažu oni. I postavili su pitanje koliko pravne pomoći migranti koji su u pritvoru zapravo mogu da dobiju kako bi ih pripremili za ovaj ključni prvi korak ka zahtevu za azil.
Verovatno će proći meseci pre nego što će predlog od četvrtka, o kome je prvi izvestio Politico, zaista stupiti na snagu. Bajden nastavlja da razmišlja o većim izvršnim merama na granici, čiji tajming u velikoj meri zavisi od toga da li će se broj ilegalnih prelazaka povećati — oni se stalno smanjuju od decembra.
Predloženo pravilo takođe dolazi usred pritiska kolega demokrata i zagovornika prava imigranata da podrže imigrante koji su već u Sjedinjenim Državama.
Janet Murguia, predsednica UnidosUS, organizacije koja se zalaže za građanska prava, rekla je da se sastala sa Bajdenom prošle nedelje u Beloj kući sa drugim latino liderima kako bi se zalagala za pomoć imigrantima koji nemaju legalni status, ali su godinama u Sjedinjenim Državama. .
„Verujem da je predsednik Bajden otvoren za ovu ideju da može nešto da uradi. Tražio je više detalja“, rekla je Murgija. „Slučaj ćemo izvesti u Beloj kući. Mi ćemo to učiniti ovde u Kapitolu, širom zemlje, u svakoj zajednici.“
Na konferenciji za novinare u sredu, latinoamerikanci i progresivne kongresne demokrate izrazili su frustraciju zbog ideje da bi Bela kuća zatvorila granicu bez pomoći imigrantima koji su kao deca ilegalno prešli granicu.
„Gospodin. Predsedniče, znamo šta je u vašem srcu. Hajde da odbacimo ekstremističke poruke koje ocrnjuju imigrante. Prigrlimo naše vrednosti kao nacije imigranata i pružimo olakšanje za dugoročne stanovnike Sjedinjenih Država“, rekao je senator Aleks Padilja, demokrata iz Kalifornije.
Zakonodavci pozivaju Bajdenovu administraciju da obezbedi olakšanje od deportacije supružnicima i drugim članovima porodica američkih državljana, kao i produženi privremeni zaštićeni status, koji omogućava ljudima iz zemalja razorenih katastrofama i ratom da žive i rade legalno u Sjedinjenim Državama.