Specijalni izaslanik američkog predsednika Džoa Bajdena za Iran, Rob Mali, stavljen je na neplaćeno odsustvo dok se protiv njega vodi istraga zbog navodnog pogrešnog rukovanja poverljivim dokumentima, izvestio je u četvrtak CNN. Malo se zna o istrazi, ali Melijevo odstupanje bi moglo da ugrozi napore da se oživi iranski nuklearni sporazum.
Njegovo odsustvo je prvi put zabeleženo u maju, kada je propustio brifing Senata o Iranu. Stejt department je tada objasnio da je izaslanik na ličnom odsustvu zbog bolesti u porodici.
Međutim, neimenovani američki zvaničnik rekao je za Si-En-En da je Maliju suspendovana bezbednosna dozvola ranije ove godine i da je pod istragom zbog mogućeg pogrešnog rukovanja poverljivim informacijama. Drugi anonimni izvor je rekao da je Meli stavljen na neplaćeno odsustvo u četvrtak popodne.
On je kasnije tog dana potvrdio izveštaje, rekavši za više američkih medija da je na odsustvu, ali mu nije „dato više informacija“.
Mali je bio jedan od ključnih arhitekata Zajedničkog sveobuhvatnog plana akcije iz 2015. ili iranskog nuklearnog sporazuma, kojim je Teheran pristao da ograniči svoje obogaćivanje uranijuma u zamenu za ograničeno ublažavanje sankcija. Iako je sporazum poništio predsednik Donald Tramp 2018. godine, Bajden je 2021. imenovao Melija za specijalnog izaslanika za Iran 2021. godine i od tada je vodio pregovore u drugom kanalu u cilju obnavljanja sporazuma ili dolaženja do nekog alternativnog aranžmana.
Izraelski zvaničnici, koji se žestoko protive povratku na sporazum iz 2015. godine, dugo su optuživali Melija da je blag dodir prema Teheranu. Između ostalih pritužbi, oni su ukazali na njegovu spremnost da se sastane sa ličnostima kao što je Amir Saeid Iravani, iranski ambasador u UN-u koji je više puta izjavio da Islamska Republika ima pravo da odgovori silom na napade izraelskih dronova.
U SAD, republikanski poslanici su se takođe protivili povratku na sporazum, favorizujući strože sankcije i vojne pretnje u odnosu na diplomatiju sa Teheranom. U petak je predsednik odbora za spoljne poslove republikanskog doma Majkl Mekol pisao državnom sekretaru Antoniju Blinkenu, zahtevajući dodatne informacije o Malijevoj suspenziji kako bi njegova komisija mogla da vrši „nadzor nad iranskim pregovorima i politikom“. Mekol je u svom pismu nazvao Melijev pristup Teheranu „zabrinjavajućim“.