Bajdenov budžetski plan uključuje milijarde namenjene suprotstavljanju Kini

Bajdenov budžetski plan uključuje milijarde namenjene suprotstavljanju Kini

Budžetski plan Bajdenove administracije koji je predstavljen u četvrtak uključuje zahteve za milijarde dolara finansiranja za Indo-pacifički region u cilju suprotstavljanja Kini kroz infrastrukturne investicije i drugu podršku američkim partnerima i saveznicima u regionu, prenosi Rojters.

Vršilac dužnosti zamenika državnog sekretara za upravljanje i resurse Džon Bas rekao je novinarima da je nadmetanje Vašingtona sa Pekingom bilo „neobično široko i složeno” i opravdalo nove oblike finansiranja.

„Naš pristup generacijskom izazovu koji postavlja NR Kina fokusira se na ulaganje u sopstvene domaće sposobnosti, usklađivanje naših napora sa naporima saveznika i partnera i nadmetanje sa NRK gde se interesi i vrednosti razlikuju“, rekao je Bas, govoreći o Narodnoj Republici Kina.

Bajdenov predlog budžeta već nailazi na oštro protivljenje republikanskih poslanika, iako partijski lideri generalno podržavaju napore da se suprotstave Kini.

Predlog budžeta za 2024. uključuje 400 miliona dolara za fond za „suprotstavljanje specifičnim problematičnim ponašanjima NRK na globalnom nivou“, navodi se u podacima State Departmenta.

Administracija zahteva obaveznu potrošnju, pored tradicionalnog diskrecionog finansiranja, uključujući 2 milijarde dolara za podršku infrastrukturnim projektima i 2 milijarde dolara za jačanje indo-pacifičkih ekonomija i podršku partnerima da se suprotstave Kini, rekao je Bas.

Budžet takođe uključuje sredstva za proširenje američkog prisustva na pacifičkim ostrvima, regionu u kojem se Vašington takmiči sa rastućim kineskim uticajem, rekao je on.

Iznos finansiranja će verovatno bledeti u poređenju sa kineskom velikodušnošću u inostranstvu kroz infrastrukturnu inicijativu Pojas i put, ali zvaničnici kažu da su napori SAD usmereni na „visokokvalitetne“ infrastrukturne projekte i da bi podstakli investicije privatnog sektora.

„Ne želimo da uskladimo kineski dolar za dolar, delimično zato što bilo koji broj kineskih investicija… nema mnogo komercijalnog smisla“, rekao je Bas.