„Rusija je besramno prekršila osnovne principe Povelje UN, ništa važnije od jasne zabrane zemljama da silom zauzmu teritoriju svog suseda“, rekao je Bajden, optužujući Moskvu da pokušava da „izbriše suverenu državu sa mape“.
On je takođe insistirao da „niko nije pretio Rusiji“ i da je ruski predsednik Vladimir Putin uputio „otvorene nuklearne pretnje Evropi“ i pokazao „neoprezno nepoštovanje odgovornosti režima neširenja oružja“ u obraćanju naciji emitovanom ranije tokom dana.
Putin je rekao da je Rusija spremna da upotrebi svoje nuklearno sredstvo odvraćanja da odbrani svoju teritoriju od oružja za masovno uništenje, ali nije naveo nikakve konkretne ciljeve.
„Ako nacije mogu da ostvare svoje imperijalne ambicije bez posledica, onda rizikujemo sve za šta se ova institucija zalaže“, rekao je Bajden UN, dodajući da SAD žele da se sukob u Ukrajini „završi pod pravednim uslovima … koje ne možete iskoristiti teritoriju nacije silom“.
Iako nije otvoreno pozivao na izbacivanje Rusije iz UN ili Saveta bezbednosti, Bajden je rekao da bi njeni članovi trebalo da „dosledno brane Povelju“ i „da se uzdrže od upotrebe veta osim u retkim, vanrednim situacijama“. Vašington takođe želi da proširi broj članova SBUN, kako stalnih tako i rotirajućih, sa „nacijama koje dugo podržavamo“, rekao je on.
Bajden je optužio Rusiju da „ispumpava laži“ o uzroku nestašice hrane, insistirajući da sankcije koje su uvele SAD i njihovi saveznici „eksplicitno“ dozvoljavaju Moskvi da izvozi hranu i đubrivo bez ograničenja. Rusko Ministarstvo spoljnih poslova je istaklo da je Zapad sankcionisao sve ruske brodove i blokirao osiguranje, efektivno blokirajući teret da stigne na odredište.
Američki predsednik je takođe pozvao zemlje sveta da ne ograničavaju izvoz i ne „gomilaju“ hranu. Desetak zemalja – npr. Indija, Indonezija, Kuvajt i Turska – ove godine su uvele kontrolu izvoza, kao odgovor na nestašicu hrane, za koju je Bajden okrivio Rusiju i Moskvu – na sankcije Zapada.
Američki lider je takođe insistirao da Vašington ne traži sukobe, ne prisiljava nikoga da bira između savezništva sa SAD ili drugom zemljom, i zagovara ulaganja u infrastrukturu ne da bi stvorila zavisnost, već da bi povećala samodovoljnost.