Bajden želi da avio-kompanije plaćaju putnicima u SAD za duga kašnjenja

Bajden želi da avio-kompanije plaćaju putnicima u SAD za duga kašnjenja

Administracija američkog predsednika Džoa Bajdena saopštila je u ponedeljak da piše nova pravila koja imaju za cilj da zahtevaju od avio-kompanija da nadoknade putnicima za značajna kašnjenja ili otkazivanje letova kada su za to odgovorni prevoznici.

To je poslednji u nizu poteza Bajdenove administracije da se obračuna sa avio-kompanijama i ojača zaštitu potrošača za domaće letove u SAD i međunarodne letove koji uključuju američku destinaciju ili poreklo.

„Kada avio-kompanija izazove otkazivanje ili kašnjenje leta, putnici ne bi trebalo da plaćaju račune“, rekao je američki ministar saobraćaja Pete Buttigieg u saopštenju.

Američko Ministarstvo saobraćaja nije preciziralo koliko gotovine namerava da zahteva od avio-kompanija da plate putnicima za značajna kašnjenja. Ali je prošle godine pitao prevoznike da li bi pristali da plate najmanje 100 dolara za kašnjenja od najmanje tri sata uzrokovana aviokompanijama.

Ipak, mogle bi potrajati godine za pisanje i finalizaciju pravila, a neki prevoznici privatno postavljaju pitanje da li odeljenje ima zakonska ovlašćenja da naloži kompenzaciju za kašnjenja. Predlog iz jula 2021. da se od avio-kompanija zahteva da potrošačima refundiraju naknade za prtljag koji kasni, ili usluge na brodu kao što je Vi-Fi koje ne rade, još uvek nije finalizovan.

Odeljenje za transport saopštilo je da planira da napiše propise koji će zahtevati od avio-kompanija da pokriju troškove kao što su obroci i hoteli ako su prevoznici odgovorni za nasukanje putnika. Većina prevoznika se dobrovoljno obavezala prošlog avgusta da će obezbediti hotele ili obroke, ali se odupirala davanju novčane naknade za kašnjenja.

Bajdenova administracija se usprotivila naknadama za porodična sedišta, istražila je 10 prevoznika zbog propusta da obezbede povraćaj novca, pritisnula je Southvest Airlines (LUV.N) da učini više nakon što je praznični slom doveo do više od 16.000 otkazivanja letova i predložila druge nove mere zaštite potrošača.

Odeljenje za transport je u ponedeljak jasno stavilo do znanja na vladinoj veb stranici da nijedan američki prevoznik nije pristao da obezbedi novčanu nadoknadu za odložene ili otkazane letove pod kontrolom prevoznika.

Bajdenova administracija se svađala sa američkim avio-kompanijama oko toga ko je kriv za stotine hiljada prekida letova prošle godine.

Airlines for America, trgovinsko udruženje koje predstavlja Delta Air Lines (DAL.N), United Airlines (UAL.O), American Airlines (AAL.O) i druge, kaže da američke aviokompanije „nemaju podsticaj da odlažu ili otkažu let i čine sve što je u njihovoj moći da osiguraju da letovi poleću i stignu na vreme, ali bezbednost je uvek na prvom mestu.“

Američke aviokompanije primećuju da Federalna uprava za vazduhoplovstvo (FAA) priznaje da nema dovoljno osoblja za kontrolu vazdušnog saobraćaja i da obavlja 10% manje letova nego 2019. kako bi smanjila pritisak na sistem.

U oktobru je Rojters prvi put izvestio da su se glavne američke avio-kompanije protivile planovima Odeljenja za transport da ažuriraju svoju kontrolnu tablu kako bi pokazali da li će prevoznici dobrovoljno nadoknaditi putnicima za duga kašnjenja pod kontrolom avio-kompanija.

Ažurirana kontrolna tabla pokazuje da JetBlue Airvais (JBLU.O) nudi milje za česte lete, kredite za putovanja ili vaučere kada otkazivanja ili kašnjenja koja su pod kontrolom avio-kompanije dovode do toga da putnici čekaju tri sata ili više, a Alaska Airlines (ALK.N) nudi kredite za putovanja ili vaučeri. Nijedna avio-kompanija ne garantuje novčanu nadoknadu.

Ne postoji zakonska obaveza da avio-kompanije daju obeštećenje putnicima iz SAD za odložene ili otkazane letove, ali Evropska unija i neke druge zemlje zahtevaju odštetu do 600 evra (663 dolara) za najveća kašnjenja.