Američki predsednik Džozef Bajden zabranio je nova bušenja nafte i gasa na moru u većini američkih priobalnih voda, što je pokušaj u poslednjem trenutku da blokira moguću akciju dolazeće Trampove administracije da proširi proces bušenja na morima i okeanima.
Bajden, čiji mandat ističe za dve nedelje, rekao je da koristi ovlašćenja prema saveznom zakonu o zemljištu spoljnog kontinentalnog pojasa da zaštiti priobalna područja duž istočne i zapadne obale, istočnog Meksičkog zaliva i delova severnog Beringovog mora Aljaske od bušenja nafte i prirodnih gasova.
„Moja odluka odražava ono što priobalne zajednice, preduzeća i posetioci plaža znaju već duže vreme: da bušenje na ovim obalama može da izazove nepovratnu štetu mestima i da su nedovoljna da bi se zadovoljile energetske potrebe naše zemlje“, navodi u saopštenju.
„Kako klimatska kriza nastavlja da ugrožava zajednice širom zemlje i mi prelazimo na ekonomiju čiste energije, sada je vreme da zaštitimo ove obale za našu decu i unuke“, rekao je on.
Bajdenove naredbe neće uticati na velike delove Meksičkog zaliva, gde se vrši većina američkih priobalnih bušenja, ali bi zaštitile obale duž Kalifornije, Floride i drugih država od budućih bušenja.
Bajdenov potez kojim je zaštitio više od 625 miliona hektara federalnih voda, bilo bi teško za novoizabranog predsednika Donalda Trampa da obori, jer će verovatno zahtevati akt Kongresa da se ukine.
Tramp je obećao da će uspostaviti ono što on naziva američkom „energetskom dominacijom“ širom sveta i da će nastojati da podstakne bušenje nafte i gasa u SAD i udalji se od Bajdenovog fokusa na klimatske promene.
Bajden, čija je odluka da odobri ogroman projekat nafte Villov na Aljasci izazvala oštru osudu ekoloških grupa, ranije je ograničio bušenje na moru u drugim oblastima Aljaske i Arktičkog okeana.
Zagovornici zaštite životne sredine pozdravili su Bajdenovu odluku, rekavši da nova bušenja nafte i gasa moraju biti oštro ograničena kako bi se smanjile emisije gasova staklene bašte koji doprinose globalnom zagrevanju. Godina 2024. je bila najtoplija u zabeleženoj istoriji.