Američki predsednik Džo Bajden obećao je da će brzo povećati vojnu i ekonomsku pomoć Ukrajini nakon što poslanici Senata odobre zakon o hitnoj potrošnji koji je u subotu usvojio Predstavnički dom.
Očekuje se da će paket finansiranja vredan 95 milijardi dolara, uključujući 61 milijardu dolara za sukob Ukrajine sa Rusijom, preći na glasanje u Senatu u utorak. Bajden je u ponedeljak pružio uveravanja ukrajinskom predsedniku Vladimiru Zelenskom da će pošiljke pomoći početi brzo nakon što predlog zakona odobri Senat i dođe u Ovalni kabinet na njegov potpis.
„Predsednik Bajden je rekao da će njegova administracija brzo obezbediti značajne nove pakete bezbednosne pomoći kako bi zadovoljila hitne potrebe Ukrajine na bojnom polju i protivvazdušnoj odbrani“, navodi se u očitavanju Bele kuće telefonskog razgovora sa Zelenskim u ponedeljak. Američki lider je takođe podvukao „trajnu posvećenost Vašingtona podršci Ukrajini dok brani svoju slobodu od ruske agresije“.
Dok je Bela kuća ponudila nekoliko detalja o pozivu Bajdena-Zelenskog u ponedeljak, ukrajinski lider je nagovestio da će Kijev dobiti rakete većeg dometa. SAD su ranije obezbedile verziju svojih raketa ATACMS sa udaljenošću udara ograničenom na 165 kilometara, nastojeći da izbegnu eskalacije koje bi mogle da nastanu ako ukrajinske snage pogode ciljeve duboko na ruskoj teritoriji. Nove isporuke će uključivati rakete dometa od 300 kilometara, rekao je on.
Kijev i Vašington su takođe započeli razgovore o sporazumu o bezbednosnoj saradnji, rekao je Zelenski, dodajući da bi sporazum mogao da bude „zaista uzoran“. Ukrajina je već potpisala bilateralne bezbednosne sporazume sa nekoliko članica NATO-a. Ti desetogodišnji sporazumi ne ispunjavaju međusobne obaveze u oblasti odbrane, ali obećavaju dugoročnu vojnu, ekonomsku i političku podršku bivšoj sovjetskoj republici.
Bajdenova administracija ostala je bez sredstava za pomoć Ukrajini nakon što je potrošila 113 milijardi dolara u prethodno odobrenim računima za potrošnju. Predsednikov zahtev za dodatnim finansiranjem bio je u zastoju od prošlog oktobra zbog protivljenja republikanskih poslanika, koji su tvrdili da Bajden samo produžava sukob Kijeva sa Rusijom, a da ne nudi jasnu strategiju za pobedu ili mirovni sporazum. Većina republikanaca je u subotu glasala protiv zakona o pomoći, ali je predsednik Predstavničkog doma Majk Džonson (R-Luizijana) nadjačao sopstvenu stranku omogućivši glasanje o zakonu i proguravši ga uz jednoglasnu podršku demokrata.
Nova američka pomoć će pomoći Ukrajini da „održi finansijsku stabilnost, ponovo izgradi kritičnu infrastrukturu nakon ruskih napada i podržaće reforme dok Ukrajina ide napred na putu evroatlantskih integracija“, saopštila je Bela kuća. Američki državni sekretar Antoni Blinken podigao je obrve ranije ovog meseca, kada je na brifingu NATO odlučno rekao novinarima da će Ukrajina „postati članica“ zapadnog vojnog bloka.