Bajden uverava arapske lidere da su SAD posvećene regionu

Bajden uverava arapske lidere da su SAD posvećene regionu

Predsednik Džo Bajden rekao je na arapskom samitu u subotu da će Sjedinjene Države ostati čvrsto privržene svojim saveznicima na Bliskom istoku i da „ne idu nikuda” dok je lobirao za regionalni bezbednosni savez koja bi integrisala Izrael.

Bajden, koji je svoje prvo putovanje na Bliski istok kao predsednik započeo posetom Izraelu, predstavio je svoju viziju i strategiju za angažovanje Amerike na Bliskom istoku.

Takođe je pokušao da iskoristi skup u Džedi da integriše Izrael kao deo nove osovine koja je uglavnom vođena zajedničkom zabrinutošću oko Irana.

„Verujemo da postoji velika vrednost uključivanja što većeg broja kapaciteta u ovom regionu i svakako Izrael ima značajne vazdušne i protivraketne odbrambene kapacitete, koliko im je potrebno. Ali mi o ovim razgovorima vodimo bilateralne razgovore sa ovim nacijama“, viša administracija rekao je zvaničnik novinarima.

Bajden se fokusirao na planirani samit sa šest zalivskih država i Egiptom, Jordanom i Irakom, dok je umanjio značaj sastanka sa saudijskim prestolonaslednikom princom Mohamedom bin Salmanom. Taj susret izazvao je kritike u Sjedinjenim Državama zbog kršenja ljudskih prava.

„Nijedna zemlja ne uspeva sve vreme, čak i većinu vremena, uključujući Sjedinjene Države. Ali naši ljudi su naša snaga. Naše zemlje sa samopouzdanjem da uče iz grešaka postaju sve jače“, rekao je Bajden.

„Dozvolite mi da zaključim tako što ću sve ovo sumirati u jednu rečenicu. Sjedinjene Države su uložene u izgradnju pozitivne budućnosti u regionu, u partnerstvu sa svima vama, a Sjedinjene Države ne idu nigde.“

Bajden je rekao da će učiniti Saudijsku Arabiju „parijom“ na globalnoj sceni zbog ubistva novinara Džamala Kašogija 2018. od strane saudijskih agenata, ali je na kraju odlučio da američki interesi diktiraju rekalibraciju, a ne raskid, u odnosima sa najvećim svetskim izvoznikom nafte.

Američki lider je rekao da je u petak sa saudijskim prestolonaslednikom pominjao ubistvo Kašogija i da je ćutanje o pitanju ljudskih prava „nedosledno tome ko smo mi i ko sam ja“.

Prestolonaslednik je rekao Bajdenu da je Saudijska Arabija delovala da spreči ponavljanje grešaka kao što je ubistvo Kašogija, ali da su Sjedinjene Države napravile slične greške, uključujući i Irak, rekao je saudijski zvaničnik.

U saopštenju poslatom Rojtersu o razgovoru dvojice lidera u petak, zvaničnik je rekao da je de fakto vladar kraljevstva tvrdio da pokušaj da se nametnu određene vrednosti silom drugim zemljama može imati suprotne rezultate.

Bajdenu je potrebna pomoć giganta OPEK Saudijske Arabije u vreme visokih cena sirove nafte i drugih problema vezanih za sukob Rusije i Ukrajine i dok podstiče napore da se okonča rat u Jemenu, gde je na snazi privremeno primirje. Vašington takođe želi da obuzda uticaj Irana u regionu i globalni uticaj Kine.

Tokom sastanka sa Bajdenom, egipatski predsednik Abdel Fatah al-Sisi razgovarao je o bezbednosti hrane i prekidima u snabdevanju energijom, saopštilo je egipatsko predsedništvo.

Odnosi između Egipta i Sjedinjenih Država bili su nelagodni u prvim mesecima Bajdenovog predsedavanja usred razlika u pogledu ljudskih prava, pre nego što su pokušaji Egipta da posreduje u prekidu vatre u Gazi u maju 2021. doveli do ponovnog angažovanja.

Drugi visoki zvaničnik administracije rekao je da će Bajden objaviti da su Sjedinjene Države izdvojile milijardu dolara za novu kratkoročnu i dugoročnu pomoć za sigurnost hrane za Bliski istok i severnu Afriku, kao i da će države Zaliva izdvojiti 3 milijarde dolara u naredne dve godine. projekti koji su u skladu sa američkim partnerstvima u globalnoj infrastrukturi i investicijama.

Zalivske države, koje su odbile da se stave na stranu Zapada protiv Rusije zbog Ukrajine, traže konkretnu posvećenost Sjedinjenih Država strateškim vezama koje su zategnute zbog percipiranog povlačenja SAD iz regiona.

Rijad i Abu Dabi su frustrirani američkim uslovima o prodaji oružja i isključivanjem iz indirektnih američko-iranskih pregovora o oživljavanju nuklearnog pakta iz 2015. za koje smatraju da su manjkavi jer se nisu bavili regionalnom zabrinutošću u vezi sa raketnim programom i ponašanjem Teherana.

Izrael, koji deli njihovu zabrinutost u vezi sa Iranom, ohrabrio je Bajdenovo putovanje u kraljevstvo, nadajući se da će to podstaći zagrevanje između Saudijske Arabije i Izraela kao deo šireg arapskog približavanja nakon što su UAE i Bahrein uspostavili veze sa Izraelom u paktovima uz posredovanje SAD. Blagoslovi Rijada.

Saudijska Arabija je u petak saopštila da će otvoriti svoj vazdušni prostor za sve avio-prevoznike, otvarajući put za više preleta ka i iz Izraela.

Plan za povezivanje sistema protivvazdušne odbrane mogao bi da se teško proda za arapske države koje nemaju veze sa Izraelom i koje se bore da budu deo alijanse koja se smatra protiv Irana, koji je izgradio snažnu mrežu zastupnika širom regiona, uključujući Irak, Liban i Jemen.