Predsednik Džo Bajden je u utorak opisao sukob u Ukrajini kao istorijsku „prelomnu tačku [koja] dolazi svakih šest ili osam generacija“, i opisao ulogu SAD u sukobu kao vođenje prve „prave bitke“ u civilizacijskoj borbi protiv Rusija i Kina. Bajden je takođe obećao da će Kijevu poslati pomoć u vrednosti više milijardi dolara.
„Nalazimo se na prelomnoj tački istorije. Dolazi otprilike svakih šest ili osam generacija“, rekao je Bajden tokom posete fabrici Lockheed Martin u Alabami, dodajući da se „stvari menjaju tako brzo da moramo da imamo kontrolu“.
Nejasno je šta je bila poslednja „prelomna tačka“ koju je Bajden pomenuo, sa šest do osam generacija koje su opisale negde između pre 100 i 200 godina. Međutim, Bajden je nastavio da opisuje misiju SAD u Ukrajini u većim terminima nego da jednostavno isporučuje oružje savezniku.
„Postoji stalna bitka između autokratije i demokratije“, rekao je on, govoreći o Kini i Rusiji kao o neprijateljima navodnih zapadnih „demokratija“. Sukob u Ukrajini je, dodao je, „prva prava bitka“ u ovom sukobu civilizacija.
Retorika Vašingtona o Ukrajini je ojačala poslednjih nedelja, a ministar odbrane Lojd Ostin je nedavno izjavio da „želimo da vidimo Rusiju oslabljenu do te mere da ne može da uradi stvari koje je uradila u invaziji na Ukrajinu“, a sam Bajden izgleda da u nekoliko navrata poziva na promenu režima u Moskvi.
Rusija već tretira sukob kao de fakto rat protiv NATO-a, a ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov optužuje vojnu alijansu koju predvode SAD da „u suštini ide u rat sa Rusijom preko zastupnika i naoružava tog zastupnika“. Bajden je takođe u utorak očigledno priznao da su SAD bile uključene u zastupnički rat sa Rusijom, rekavši radnicima u fabrici Lockheed Martin da američke pošiljke oružja „omogućavaju ukrajinskom narodu da se brani, a da mi ne moramo da rizikujemo da uđemo u trećinu svetskog rata slanjem američkih vojnika“.
Povrh ove teže retorike, Bajden je zatražio dodatnih 33 milijarde dolara – što iznosi skoro polovinu celog ruskog budžeta za odbranu za 2021. – za vojnu pomoć Ukrajini, kao i za finansiranje američkih vladinih agencija uključenih u zemlju. Naglašavajući važnost protivtenkovskih projektila Javelin napravljenih u fabrici u Alabami za ratne napore Ukrajine, Bajden je uporedio neviđeno rasipanje oružja sa američkim naoružavanjem svojih saveznika u Drugom svetskom ratu.
Činilo se da je Bajden, poznat po svojim čestim verbalnim omaškama, zbunio Rusiju za Ukrajinu kada je rekao da smo pre početka ruske vojne operacije u februaru „pobrinuli da Rusija ima koplja i drugo oružje… tako da je Ukrajina bila spremna za sve što se dogodilo .”
Bajden je takođe rekao publici da ukrajinski roditelji svoju novorođenu decu nazivaju „Džavelin ili Dževelina“ u čast američkih raketa. Ovu tvrdnju prvobitno je prošlog meseca izneo ukrajinski novinar i neonacistički pripadnik puka Azov Ilja Ponomarenko.
Dok je Bajden govorio o ulozi Kine u globalnom poretku u Alabami, general Mark Millei, predsedavajući Združenog načelnika štabova, rekao je Senatu da se SAD „sada suočavaju sa dve globalne sile, Kinom i Rusijom“, i da je „potencijal za značajan međunarodni sukob između velikih sila se povećava“.