KLIVlend, 6. jula (Rojters) – Američki predsednik Džo Bajden izneo je planove za jačanje penzionih planova za milione Amerikanaca tokom posete Ohaju da bi pridobio glasače radničke klase frustrirane inflacijom.
„Videli smo rizik sa kojim se suočavaju milioni radnika dok gledaju kako se njihove teško zarađene penzije pretvaraju u prekršena obećanja. Videli smo pre pandemije i ekonomske krize koja je pratila milione penzionera koji su bili u opasnosti da izgube svoju penzionu sigurnost ne svojom krivicom“, rekao je Bajden sindikalnim pristalicama u Klivlendu.
Dok urbana područja Ohaja favorizuju Bajdenove demokrate, predsednik je pokušao da otkloni dominaciju republikanaca u ruralnim oblastima ponovljenim posetama i apelima sindikalnim radnicima u državi.
Putovanje u sredu je bilo njegovo četvrto putovanje u Ohajo kao predsedniku.
Bajden je obećao da će spasiti radničke penzije, od vozača kamiona do muzičara, na tragu kampanje.
„Pretvorili smo prekinuto obećanje u obećanje koje je održano. Važno je radnicima, važno je njihovim porodicama, važno je i zemlji“, rekao je Bajden.
Kao deo zakona o pomoći u vezi sa COVID-19 nazvanog Američki plan spasavanja, Bela kuća i Bajdenove kolege demokrate obezbedile su finansijsku pomoć penzionim fondovima više poslodavaca u prvim mesecima Bajdenove administracije.
Predviđeno je da fondovi, stvoreni sporazumima poslodavaca sa sindikatima, postanu nelikvidni 2026. Predloženo finansiranje bi ih održalo solventnim do 2051. godine.
Porast cena ostavio je Bajdena i demokrata kontrolu nad Senatom i Predstavničkim domom SAD ranjivim na izborima na sredini mandata u novembru. Ohajo, koji je bivši predsednik Donald Tramp pobedio 2020. godine, ove godine je dom konkurentne trke za Senat.
Bajdenov rejting javnog odobravanja je blizu najnižeg nivoa njegovog predsedničkog mandata, sa 57 odsto Amerikanaca koji ne odobravaju njegov učinak, prema istraživanju javnog mnjenja Reuters/Ipsos od 28. juna. https://graphics.reuters.com/USA-BIDEN/ ANKETA/nmopagnkapa/
Kada je Bajden posetio Ohajo u maju, obećao je da će vratiti poslove, obnoviti državnu proizvodnu industriju i izdržati konkurenciju iz Kine.
Ta poruka je pretrpela neuspeh kada je Intel Corp (INTC.O) odložio 22. jul prelomnu fabriku kompjuterskih čipova u blizini glavnog grada države Kolumbus, nakon što je planirana investicija od više od 50 milijardi dolara u industriju poluprovodnika zastala u Kongresu.
Pošto je inflacija postala glavno pitanje za glasače širom zemlje, Bajdenova administracija je odgurnula strahove od recesije, tvrdeći da je moguće obuzdati inflaciju bez izazivanja velikog ekonomskog usporavanja.