Američki predsednik Džo Bajden zatražio je od grupe svojih pomoćnika da istraže „sve pravne i političke opcije“ kako bi sprečili još jedno zastoj u limitu duga, saopštila je Bela kuća u četvrtak, preneo je Rojters.
Prošlog meseca, demokratski predsednik je potpisao dvostranački sporazum nakon mučnih pregovora sa predsednikom republikanskog Predstavničkog doma Kevinom Makartijem koji su za dlaku sprečili krizu koja je pretila da pošalje Sjedinjene Države u nezapamćenu i ekonomsku krizu bez presedana.
Nova grupa koju predvode savetnik Bele kuće Stjuart Deleri i Nacionalni ekonomski savet Lael Brejnard ispitaće, između ostalih potencijalnih promena, akcije koje bi Kongres mogao da preduzme kako bi rizik od neizvršenja obaveza postao „stvar prošlosti“, navodi se u saopštenju.
Nije bilo odmah jasno da li će komisija, u kojoj nema istaknutih republikanskih zvaničnika, podržati potpuno ukidanje gornje granice duga ili novu pravnu teoriju sa kojom se Bajden poigravao da bi mogao da ignoriše zakonska ograničenja prema 14. amandmanu na Ustav SAD.
Radna grupa će „ispitati potencijalne akcije koje bi Kongres mogao da preduzme kako bi rizik od neizvršenja obaveza postao prošlost, kao i ustavno zasnovani i drugi pristupi za izbegavanje buduće krize bez akcije Kongresa“, navodi se u saopštenju Bele kuće.
U grupi su ministarka finansija Dženet Jelen, državni tužilac Merik Garland, direktorka budžeta Bele kuće Šalanda Jang i predsedavajući Saveta ekonomskih savetnika Džared Bernstin.
Ta grupa će se, između ostalih, konsultovati sa četiri pravnika, uključujući profesora emeritusa Lorensa Triba sa Pravnog fakulteta Harvarda i glavnog globalnog ekonomiste Morgana Stenlija (MS.N), Seta Karpentera, na svojoj prvoj sednici, saopštila je Bela kuća.
Ovogodišnji dvostranački sporazum o gornjoj granici duga održava potrošnju za fiskalnu 2024. na nivou ove godine, omogućavajući povećanje od 1% za fiskalnu 2025. Nestranačka kancelarija za budžet Kongresa procenjuje da će sporazum smanjiti deficite za oko 1,5 biliona dolara tokom jedne decenije u odnosu na svoju osnovnu prognozu prema trenutnom zakonu.
Dogovor je odobrilo 149 republikanaca u Predstavničkom domu – jaka stranačka većina – zajedno sa 165 demokrata. Četrdeset šest demokrata, uglavnom naprednjaka, izjasnilo se protiv sporazuma, rekavši da se njime nameću strogi uslovi rada za siromašne porodice koje primaju pomoć u hrani ili novčanu pomoć i druge koji se suočavaju sa preprekama pri zapošljavanju.