Bajden stavlja lični pečat na svoju azijsko-pacifičku diplomatiju u poslednjim mesecima na funkciji

Bajden stavlja lični pečat na svoju azijsko-pacifičku diplomatiju u poslednjim mesecima na funkciji

Predsednik SAD Džo Bajden prikazuje indo-pacifičko partnerstvo koje je negovao otkako je preuzeo dužnost dok je u subotu ugostio lidere Australije, Japana i Indije u svom rodnom gradu sa pogledom na svoje nasleđe.

Kada je Bajden ušao u Belu kuću, gledao je da podigne takozvani Kvad, koji se do tada sastajao samo na nivou ministara spoljnih poslova, na partnerstvo na nivou lidera dok je pokušavao da skrene spoljnu politiku SAD od sukoba na Bliskom istoku i prema pretnjama i prilikama u Indo-Pacifiku. Samit ovog vikenda je četvrto lično i šesto ukupno okupljanje lidera od 2021.

Bajden je stavio lični pečat na veridbu — potencijalno poslednji u grupi pre nego što napusti funkciju 20. januara — tako što je otvorio svoj dom u Vilmingtonu, Delaver, za svakog od lidera i organizovao zajednički sastanak i svečanu večeru u srednjoj školi prisustvovao je pre više od 60 godina.

Australijski premijer Entoni Albaneze, indijski premijer Narendra Modi i japanski premijer Fumio Kišida došli su na sastanke pre njihovog nastupa na Generalnoj skupštini UN u Njujorku sledeće nedelje.

„Čuli ste kako je predsednik mnogo puta rekao da je sva politika lična, da je sva diplomatija lična“, rekao je savetnik Bele kuće za nacionalnu bezbednost Džejk Salivan novinarima dok su sastanci bili u toku. „Razvijanje ličnih odnosa je ključno za njegov pristup spoljnoj politici kao predsednika. Dakle, otvaranje svog doma liderima Indije, Japana i Australije je način na koji on pokazuje, ne samo da kaže, već su mu ovi lideri važni.

U petak popodne, Bajden je poželeo dobrodošlicu Albanezeu u njegovu kuću na jezeru u šumovitom području nekoliko milja zapadno od centra grada. U subotu je ugostio Kišidu i Modija na razgovorima u svojoj kući. Kasnije će okupiti sve lidere na razgovorima na Archmere akademiji u obližnjem Klejmontu.

Salivan je opisao atmosferu sastanka sa Albanezeom kao „dva momka — jedan u kući drugog tipa — koji u širokim crtama razgovaraju o tome gde vide stanje u svetu“. On je rekao da su Bajden i Albanez takođe razmenili priče o svojim političkim karijerama.

Novinarima i fotografima je zabranjeno da prate Bajdenove pojedinačne sastanke sa liderima, a Bajden ne planira da održi konferenciju za novinare – pojavljivanje pitanja i odgovora koje je tipično za takve međunarodne samitove.

Kao deo samita, lideri su trebali da objave nove inicijative za jačanje pomorske bezbednosti u regionu — uz pojačanu saradnju obalske straže kroz Pacifik i Indijski okean — i unaprede saradnju u misijama humanitarnog odgovora. Te mere treba da posluže kao protivteža Kini koja je sve odlučnija.

Očekivalo se da će Bajden i Modi razgovarati o Modijevim nedavnim posetama Rusiji i Ukrajini, kao io ekonomskim i bezbednosnim zabrinutostima u vezi sa Kinom. Modi je najistaknutiji lider iz nacije koja drži neutralnu poziciju po pitanju ruske invazije na Ukrajinu.

Salivan je rekao da „zemlje poput Indije treba da pojačaju i podrže principe suvereniteta i teritorijalnog integriteta“ i da „svaka zemlja, svuda, treba da se uzdrži od snabdevanja inputima ruskoj ratnoj mašini“.

Okupljanje je takođe bila prilika da se Bajden i Japanac Kišida oproste. Bajden i Kišida, koji se obojica povlače sa funkcije zbog sve manje podrške javnosti, smatraju zaoštravanje bezbednosnih i ekonomskih veza između SAD, Japana i Južne Koreje jednim od svojih najznačajnijih dostignuća. Dvojica lidera su seli za svoj široki, jedan na jedan razgovor u subotu ujutro.

Poboljšani odnosi između Japana i Južne Koreje, dve nacije sa dubokom i komplikovanom istorijom koje su se borile da ostanu u dogovoru, došlo je usred zabrinjavajućih događaja na Pacifiku, uključujući i korake koje je Severna Koreja napravila u svom nuklearnom programu i povećanje kineske asertivnosti.

Bajden je pohvalio Kišidu što je pokazao „hrabrost i ubeđenje u jačanju veza“ sa Južnom Korejom, saopštila je Bela kuća. Oni su takođe razgovarali o kineskim „prisilnim i destabilizujućim aktivnostima“ na Pacifiku, ratu Rusije protiv Ukrajine i novim tehnološkim pitanjima.

SAD i Japan pregovaraju kroz retke trenutke napetosti u odnosima. Bajden, kao i predsednički kandidati Kamala Haris i Donald Tramp, usprotivili su se ponudi japanskog Nipon Stila od 15 milijardi dolara da preuzme US Steel u američkom vlasništvu.

Zvaničnici Bajdenove administracije nagovestili su ove nedelje da formalna procena komiteta američke vlade o predloženom sporazumu tek treba da bude podneta Beloj kući i da možda neće doći do izbora 5. novembra.

Salivan je odbio spekulacije da bi očekivani tajming izveštaja mogao da sugeriše da Bajden razmišlja o svom protivljenju sporazumu.

Bajdenova administracija je obećala da će lideri izdati zajedničko saopštenje koje će sadržati najjači jezik o Kini i Severnoj Koreji o kome će se usaglasiti četiri zemlje.

Bela kuća je saopštila da će lideri kasnije u subotu pokrenuti novu saradnju koja ima za cilj smanjenje raka grlića materice u Indo-Pacifiku. Najava se odnosi na Bajdenovu inicijativu protiv raka Moonshot, dugotrajni projekat strasti predsednika i njegove supruge Džil Bajden, čiji je cilj smanjenje smrtnosti od raka. Sin Bajdenovih Beau umro je 2015. u 46. godini od raka mozga.

Kako se Bajdenovo vreme na funkciji smanjuje, Bela kuća je takođe slavila dvopartijsko, dvodomno formiranje „Kvad kokusa“ u Kongresu koje je trebalo da obezbedi dugovečnost partnerstva bez obzira na ishod novembarskih izbora.