Bajden prošetao delom granice između SAD i Meksika

Bajden prošetao delom granice između SAD i Meksika

EL PASO – Predsednik Sjedinjenih Država Džo Bajden prošetao je blatnjavim delom američko-meksičke granice i pregledao prometnu ulaznu luku u nedelju na svom prvom putovanju u region nakon dve godine na funkciji. Poseta ostaje u senci teških politika imigracije dok republikanci pokušavaju da ga okrive za rekordan broj migranata koji dolaze u zemlju, prenosi AP.

Na svom prvom zaustavljanju, predsednik je posmatrao kako su granični službenici u El Pasu demonstrirali kako pretražuju vozila u potrazi za drogom, novcem i drugom krijumčarenom robom. Zatim je otputovao u prašnjavu ulicu sa napuštenim zgradama i malim igralištem. Blizu ulice nalazila se metalna granična ograda koja je odvajala američki grad od Sijudad Huareza. Bajden je polako hodao duž graničnog zida, u početku su mu se pridružila dva agenta granične patrole.

U znak dubokih tenzija oko imigracije, guverner Teksasa Greg Abot, republikanac, predao je Bajdenu pismo po njegovom dolasku u državu u kojem se kaže da je „haos“ na granici „direktan rezultat“ predsednikovog neuspeha da sprovede savezni zakoni. Bajden je kasnije izvadio pismo iz džepa jakne tokom svoje turneje, rekavši novinarima: „Još ga nisam pročitao.

Upitan šta je naučio videvši granicu iz prve ruke i razgovarajući sa službenicima koji rade na njoj, Bajden je rekao: „Potrebno im je mnogo resursa. Mi ćemo to dobiti za njih.“

Imigracija je godinama bila ozbiljna tačka sukoba, razotkrivajući kako disfunkciju američkog sistema, tako i previranja u matičnim zemljama migranata koja su mnoge naterala da pobegnu. Zvaničnici administracije pokušali su da se suprotstave kritikama republikanaca rekavši da bi Kongres trebalo da radi sa njima na povećanju finansiranja bezbednosti granica i reviziji imigracione politike.

Bajden je proveo samo nekoliko sati u gradu, koji je trenutno najveći koridor za ilegalne prelaze, velikim delom zbog toga što Nikaragvanci beže od represije, kriminala i siromaštva u svojoj zemlji. Oni su među migrantima iz četiri zemlje koji su sada predmet brzog proterivanja prema novim pravilima koja je donela Bajdenova administracija prošle nedelje, a koja su izazvala oštre kritike zagovornika imigracije.

Predsednik je takođe trebalo da poseti Centar za migrantske usluge okruga El Paso i sastane se sa neprofitnim i verskim grupama koje podržavaju migrante koji stižu u SAD. Nije bilo jasno da li će razgovarati sa nekim migrantima.

Bajdenova najava o bezbednosti granica i njegova poseta granici delimično imaju za cilj da uguše političku buku i umanjuju uticaj predstojećih istraga o imigraciji koje su obećali republikanci u Predstavničkom domu. Ali svako trajno rešenje zahtevaće akciju oštro podeljenog Kongresa, gde su višestruki napori da se donesu sveobuhvatne promene poslednjih godina propali.

Iz El Pasa, Bajden je trebalo da nastavi na jug do Meksiko Sitija, gde će se on i lideri Meksika i Kanade okupiti u ponedeljak i utorak na samitu lidera Severne Amerike. Imigracija je među tačkama dnevnog reda.

U El Pasu, gde se migranti okupljaju na autobuskim stanicama i u parkovima pre nego što krenu dalje, agenti granične patrole pojačali su obezbeđenje pre Bajdenove posete.

„Mislim da pokušavaju da pošalju poruku da će doslednije proveravati dokumentovani status ljudi, i ako niste obrađeni, pokupiće vas“, rekao je Ruben Garsija iz grupe za pomoć Annunciation House u El Paso.

Migranti i tražioci azila koji beže od nasilja i progona sve više otkrivaju da je zaštita u Sjedinjenim Državama dostupna prvenstveno onima koji imaju novac ili pametni da pronađu nekoga ko će finansijski garantovati za njih.

Venecuelanski migrant Hoze Kastiljo, koji je rekao da je putovao bez članova porodice pet meseci iz svog doma na ostrvu Margarita da bi stigao u El Paso 29. decembra, rekao je da se nada da će nas Bajden „uzeti u obzir kao ljudska bića kakva jesmo“.

Kastiljo je bio među grupom od oko 30 migranata koji su se okupili na molitvi u nedelju ujutro ispred katoličke crkve Svetog Srca gde su kampovali mnogi pridošlice.

„Mnogo smo patili otkako smo ušli u džunglu Darijen Gapa i prošli kroz Meksiko. Sve je to bila bitka, bitka, bitka“, rekao je on. „Znam da smo ovde ilegalno, ali molim vas dajte nam šansu.

Broj migranata koji prelaze američko-meksičku granicu dramatično je porastao tokom prve dve godine Bajdenove funkcije. Bilo je više od 2,38 miliona zaustavljanja tokom godine koja se završila 30. septembra, prvi put kada je taj broj premašio 2 miliona. Administracija se trudila da ograniči prelaze, nespremna da preduzme čvrste mere koje bi ličile na one u administraciji bivšeg predsednika Donalda Trampa.

Promene politike koje su najavljene prošle nedelje najveći su Bajdenov potez do sada da obuzda ilegalne prelaske granice i odbaciće desetine hiljada migranata koji stižu na granicu. Istovremeno, 30.000 migranata mesečno sa Kube, Nikaragve, Haitija i Venecuele dobiće priliku da legalno dođu u SAD sve dok putuju avionom, dobiju sponzora i prođu proveru prošlosti.

SAD će takođe odbiti migrante koji prvo ne zatraže azil u zemlji kroz koju su putovali na putu za SAD. Od migranata se traži da popune obrazac na telefonskoj aplikaciji kako bi mogli da odu u luku ulaska u prethodno – zakazani datum i vreme.

Sekretar za unutrašnju bezbednost Alehandro Majorkas rekao je novinarima na avionu Air Force One da administracija pokušava da „podstakne bezbedan i uredan način i ukine krijumčarske organizacije“, rekavši da te politike „uopšte nisu zabrana“, već pokušaj da se zaštite migranti od traumu koju šverc može da stvori.

Neki su pozdravili promene, posebno lideri u gradovima u kojima su migranti bili masovni. Ali Bajdena su ogorčili imigrantske advokatske grupe, koje su ga optužile da preduzima mere po uzoru na one bivšeg predsednika. Službenici administracije osporili su tu karakterizaciju.

Za sva svoja međunarodna putovanja tokom svojih 50 godina u javnoj službi, Bajden nije proveo mnogo vremena na američko-meksičkoj granici.

Jedina poseta na koju bi Bela kuća mogla da ukaže bila je Bajdenova vožnja granicom dok je vodio predsedničku kampanju 2008. On je poslao potpredsednicu Kamalu Haris u El Paso 2021, ali je kritikovana što je u velikoj meri zaobišla akciju, jer je El Paso nije bio centar prelaza koji je sada.

Predsednik Barak Obama je 2011. putovao u El Paso, gde je obišao granične operacije i međunarodni most Paso del Norte, ali je kasnije bio kritikovan što se nije vratio jer je desetine hiljada maloletnika bez pratnje prešlo u SAD iz Meksika.

Tramp, koji je sveobuhvatnu imigraciju učinio prepoznatljivim pitanjem, putovao je na granicu nekoliko puta. Tokom jedne posete, nagurao se u malu graničnu stanicu da pregleda novac i drogu koju su zaplenili agenti. Tokom putovanja u Mekallen u Teksasu, koji je tada bio centar rastuće krize, izneo je jednu od svojih najčešće ponavljanih tvrdnji da će Meksiko platiti izgradnju graničnog zida.

Američki poreski obveznici su na kraju platili račun nakon što su meksički lideri glatko odbili tu ideju.