Obraćajući se novinarima u Beloj kući, Bajden je rekao „ne“ na pitanje da li veruje da Rusiju treba označiti kao državnog sponzora terorizma.
Prošlog meseca, dva američka senatora – Ričard Blumental (D-CT) i Lindzi Grejem (R-SC) – pozvali su Bajdena da podrži taj potez, u pokušaju da pojača pritisak na Moskvu. Oznaka, koju je izdao američki Stejt department, znači da SAD smatraju da je dotična zemlja „u više navrata pružala podršku aktima međunarodnog terorizma“.
Status bi doneo, između ostalog, zabranu izvoza i prodaje odbrane, određene kontrole izvoza robe dvostruke namene i niz finansijskih ograničenja. Samo četiri zemlje su trenutno označene kao državni sponzori terorizma – Severna Koreja, Iran, Kuba i Sirija.
Moskva je upozorila da bi imenovanje označilo „tačku bez povratka“ u odnosima dve zemlje. U avgustu je Aleksandar Daričev, šef severnoameričkog odeljenja ruskog ministarstva spoljnih poslova, nagovestio da će ta etiketa podrazumevati „najozbiljniju kolateralnu štetu za bilateralne odnose, do snižavanja njihovog nivoa, pa čak i prekida svih veza“.
Američki Stejt department je takođe očigledno protiv te ideje. U avgustu je Politiko izvestio da je agencija tiho prišla kancelarijama Kongresa, upozoravajući da bi imenovanje moglo poremetiti ukrajinski dogovor o žitu i uticati na preostale ekonomske veze Vašingtona sa Moskvom.
Ranije je Letonija označila Rusiju kao državnog sponzora terorizma zbog sukoba u Ukrajini. Parlamentarna rezolucija o tom pitanju takođe je osudila ono što se naziva „nasilje nad civilima u ostvarivanju političkih ciljeva“, uz pohvale Ukrajine.