Sa predsednikom Ekvadora Giljermom Lasom pored sebe, predsednik Džo Bajden rekao je u ponedeljak da SAD nastoje da prošire i ojačaju odnose SAD sa jednim od svojih najpouzdanijih saveznika u Južnoj Americi i zemljom koja dobija veliku pažnju Kine.
Lasova poseta Vašingtonu dolazi u trenutku kada je njegova mala nacija na ivici sklapanja trgovinskog sporazuma sa Kinom, najjačim ekonomskim konkurentom Sjedinjenih Država. Kina je ove godine nadmašila Sjedinjene Države kao najveći trgovinski partner Ekvadora za nenaftnu robu.
Ionako krhku ekonomiju u Ekvadoru koji izvozi naftu potresla je epidemija koronavirusa. Jedan od Lasovih glavnih prioriteta kada je preuzeo dužnost prošle godine bio je potpisivanje sporazuma o slobodnoj trgovini sa Sjedinjenim Državama. Ekvador želi da se pridruži Kolumbiji i Čileu kao jedine druge zemlje u Južnoj Americi koje uživaju takav privilegovani status.
Ali Bajden je, u prve dve godine svog predsedništva, izbegavao da uđe u nove trgovinske paktove jer se usredsredio na prvo rešavanje američke ekonomije koja je pogođena pandemijom, istorijskom inflacijom i problemima u lancu snabdevanja koji su pogoršani ruskim ratom u Ukrajini.
„Danas ćemo nastaviti da gradimo napredak koji smo postigli“, rekao je Bajden na početku sastanka u Ovalnoj kancelariji sa Lasom. „Zajedno smo napravili istorijske korake.“
Laso je kasnije u ponedeljak trebalo da se sastane sa administratorom USAID-a Samantom Pauer, a trebalo je da održi razgovore sa direktorom CIA Vilijamom Bernsom, članovima Senatskog komiteta za spoljne poslove, kao i predsednikom Svetske banke Dejvidom Malpasom i predsednikom Međuameričke razvojne banke Ilanom Goldfajnom pre nego što se vrati u Kito u sredu.
Senator Marko Rubio, R-Fla., u pismu generalnom direktoru američke Međunarodne razvojne finansijske korporacije Skotu Nejtanu, pozvao je Bajdenovu administraciju da poveća ulaganja u Educador kako bi se suprotstavila rastućem uticaju Kine u regionu.
„Dok Bajdenova administracija nastavlja da tvrdi da su SAD ‘partner po izboru’ za Ekvador i druge latinoameričke zemlje, vlade i civilno društvo u regionu žale zbog nedostatka alternativa koje predvode Amerikanci i druge zapadne alternative, kineskim komunistima Partijske (KPK) sadašnje i buduće investicije”, napisao je Rubio. „Pozivam vas da radite sa vladom Ekvadora na identifikaciji strateških sektora ekvadorske privrede, kao što su telekomunikacije, infrastruktura, energija i rudarstvo, tako da Ekvador ima opcije, osim entiteta koje podržava CCP, za ulaganja u ove oblasti.
Alijansa je postala važnija za SAD jer je veći deo Južne Amerike skrenuo ulevo, ograničavajući politički prostor za saradnju sa Vašingtonom, čije vojne i političke intervencije tokom Hladnog rata se sa gorčinom podsećaju širom regiona.
Laso, konzervativni bivši bankar, izneo je uznemirujuću pobedu na prošlogodišnjim predsedničkim izborima nad izabranim naslednikom bivšeg levičarskog moćnika Rafaela Koree. Nakon tesne pobede, nastojao je da učvrsti strateški savez sa Vašingtonom.
U znak priznanja produbljivanja veza, Senat SAD je prošle nedelje usvojio dvopartijski zakon, Zakon o partnerstvu Sjedinjenih Država i Ekvadora, koji nastoji da proširi bilateralnu saradnju u oblasti ekonomije, bezbednosti i očuvanja životne sredine. Taj napor je deo godišnjeg zakona o odbrani koji čeka na Bajdenov potpis.
Među njegovim odredbama je obećanje da će prebaciti dva viška rezača američke obalske straže kako bi pomogli Ekvadoru da patrolira zaštićenim vodama oko ostrva Galapagos, gde je kineska flota za ribolov na daljinu postala nepoželjno prisustvo.
„Naša ideja je da ime Ekvadora pozicioniramo kao zemlju koja poštuje demokratiju, sa nezavisnim ograncima vlasti“, rekao je Laso u nedelju pre polaska za Vašington.
Dok Bajdenova administracija kaže da je uložena u uspeh Ekvadora, Laso se suočava sa dugačkom listom velikih izazova. Glavni među njima je rastući uticaj kriminalnih grupa — koje stoje iza brojnih nedavnih nereda u zatvoru — i ekonomija vezana za američki dolar koja se bori da se takmiči sa jeftinijim troškovima proizvodnje u susednim zemljama.
Laso nije direktno pomenuo svoju želju za trgovinskim paktom tokom svog kratkog pojavljivanja sa Bajdenom pred novinarima u ponedeljak. Laso je, međutim, podsetio Bajdena da je Ekvador bio snažan saveznik, uključujući i to da je jedan od prvih u Južnoj Americi koji je osudio rusku invaziju na Ukrajinu.
„Bez sumnje, da, mi smo saveznici već decenijama“, rekao je Laso. „Ovde sam da ponovo potvrdim tu teoriju koju delimo među nama kao saveznici u našoj borbi za demokratiju, mir i pravdu – ne samo u regionu, već i da podržimo vašu viziju širom sveta.