Bajden produžio važenje naradbe o uvođenju vanrednog stanja za Zapadni Balkan

Bajden produžio važenje naradbe o uvođenju vanrednog stanja za Zapadni Balkan

Predsednik SAD Džozef Bajden produžio je na godinu dana važenje naredbe o uvođenju vanrednog stanja za prostor Zapadnog Balkana i posle 26. juna, objavljeno je na sajtu Bele kuće, precizirajući da osobe koje ugrožavaju mir i napore za stabilizaciju regiona predstavljaju pretnju po spoljnu politiku SAD.

Akcije osoba koje ugrožavaju mir i međunarodne napore stabilizacije situacije na Zapadnom Balkanu, uključujući akte ekstremističkog nasilja i remetilačke aktivnosti, koje koče napredak ka efikasnoj i demokratskoj upravi i punoj integraciji u transatlantske institucije, predstavljaju izuzetnu pretnju po nacionalnu bezbednost i spoljnu politiku Sjedinjenih Država, navodi se u izvršnoj naredbi.

U tekstu se podseća da je 26. juna 2001. godine, izvršnom naredbom 13219, predsednik proglasio vanredno stanje na Zapadnom Balkanu, u skladu sa Zakonom o međunarodnim vanrednim ekonomskim ovlašćenjima, kao način rešavanja pretnje nacionalnoj bezbednosnoj i spoljnoj politici SAD od akcija lica koja su angažovana ili pomažu, sponzorišu ili podržavaju ekstremističko nasilje u bivšoj Makedoniji, sada Severnoj Makedonija, ali i drugim delovima regiona..

U tekstu se navode akti osoba koji opstruiraju implementaciju Dejtonskog sporazuma u ​​Bosni i Heregovini ili Rezoluciju 1244 Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija od 10. juna 1999. godine.

Predsednik je naknadno izmenio tu naredbu Izvršnom naredbom 13304 od 28. maja 2003. godine, kako bi preduzeo dodatne korake u vezi sa određenim radnjama koje ometaju sprovođenje, između ostalog, Ohridskog okvirnog sporazuma iz 2001. godine koji se odnosi na Makedoniju, sada Republiku Severnu Makedoniju, navodi se u tekstu.

Izvršna naredna je potom promenjena zbog situacije na teritoriji bivše SFR Jugoslavije i Albanije, koja podrazumeva podrivanje posleratnih sporazuma i institucija, kao i široko rasprostranjenu korupciju u različitim vladama i institucijama na Zapadnom Balkanu, koče napredak ka efektivnom i demokratskom upravljanju i punoj integraciji u transatlantske institucije i time predstavljaju izuzetnu pretnju po nacionalnu bezbednost i spoljnu politiku Sjedinjenih Država, dodaje se u direktivi Bajdena.