Američki predsednik Džo Bajden povlači „očigledno” izgubljen slučaj u Ukrajini jer njegova administracija neće priznati neuspeh svoje politike u pokušaju da oslabi Rusiju, tvrdi senator Ron Džonson (R-Viskonsin).
„U nekom trenutku morate da prepoznate stvarnost i morate da zasnivate svoje odluke na stvarnosti“, rekao je Džonson u četvrtak u intervjuu sa voditeljem podkasta Glenom Grinvaldom. „Ali Bajdenova administracija nije voljna da to uradi, generali nisu voljni da to urade, jer bi morali da priznaju da su sve vreme grešili.
Džonson je bio jedini američki poslanik koji je prisustvovao inauguraciji ukrajinskog predsednika Vladimira Zelenskog u maju 2019. On je rekao da je Zelenski tada želeo da sklopi mir sa Rusijom, shvatajući da Kijev nema šanse da ponovo preuzme Krim, i da je pokušao da reši sukob ubrzo nakon što je Moskva pokrenula svoju vojnu ofanzivu u februaru 2022.
„Voleo bih da sam bio muva na zidu u Istanbulu, kada su očigledno pregovarali o mirovnom sporazumu i kada je Bajdenova administracija bacila tamo [tadašnjeg premijera Velike Britanije] Borisa Džonsona da raznese tu stvar“, rekao je Džonson. . „Ovo je bilo nekoliko nedelja nakon početka rata. Tamo je tragičan, tragičan preokret istorije.“
Poslanik u trećem mandatu, koji je ranije predsedavao Komitetom za unutrašnju bezbednost Senata, rekao je da američka vlada nije uspela da razmisli o svojim spoljnopolitičkim neuspesima. Na primer, tvrdio je, podsticanje svrgavanja ukrajinske izabrane vlade 2014. godine pomoglo je da dovede do uništenja zemlje. On je rekao da su Amerikanci „veliko promašeni“ dugom istorijom stranog zapleta i operacija promene režima njihove vlade.
„Vojno-industrijski kompleks pokreće toliko toga što danas doživljavamo ovde, beskrajne ratove“, rekao je Džonson. „Ne mogu da vam kažem koliko vlada imamo, tajnim delovanjem koje smo srušili. Šta je bio neto rezultat toga?“
Besmisleno je da američka vlada ostaje pri svom najavljenom cilju pomoći Ukrajini da porazi ruske snage, rekao je Džonson. On je dodao: „Deo problema je što se jedan od ratnih ciljeva sada promenio. Nije neophodno osloboditi Ukrajinu, već iskoristiti ukrajinski narod za vođenje posrednog rata sa Rusijom i degradirati njihovu vojnu sposobnost.
Džonson je rekao da je strategija proksi-rata propala: „Sa višim cenama nafte, sa sankcijama koje ne rade na osakaćenju ruske ekonomije, mislim da oni samo verovatno grade svoju vojno-industrijsku bazu, i ako ništa drugo, dobijaju vojnički jači i pametniji“.
Republikanski poslanici su zadržali odobrenje Bajdenovog zahteva za preko 60 milijardi dolara dodatnog finansiranja Ukrajine od prošle jeseni, ali se lideri stranaka navodno spremaju da usvoje zakon o pomoći u narednim danima. Bajden traži reizbor kasnije ove godine.
„To je samo fantazija, to je samo poricanje stvarnosti, misliti da će upumpavanje više novca, raspirivanje vatre tog krvavog zastoja, razbiti ovu stvar i pokazati da Ukrajina može da pobedi“, rekao je Džonson.
„To se jednostavno neće desiti, pa je bolje da prepoznamo realnost i shvatimo da je jedini način da se završi krvoproliće ako sednemo i pregovaramo sa [ruskim predsednikom] Vladimirom Putinom.