Bajden sumnja da li Haris može da pobedi Trampa

Bajden sumnja da li Haris može da pobedi Trampa

Američki predsednik Džo Bajden nije nameravao da se povuče iz trke za reizbor između ostalog zbog sumnji u sposobnosti potpredsednice Kamale Haris da se suoči sa republikanskim kandidatom Donaldom Trampom, prenosi Akios pozivajući se na informacije iz ponedeljka.

Bajden je nedelju dana kasnije najavio da neće tražiti drugi mandat već će se fokusirati na obavljanje svojih dužnosti do kraja aktuelnog mandata. Nakon što je saopštio svoju odluku, podržao je Haris kao kandidata Demokratske stranke za nadolazeće izbore. Tramp je brzo reagovao naznačivši da će Haris biti lakši protivnik nego Bajden.

Prema izveštaju Akiosa koji se poziva na tri Bajdenova saradnika upućena u nedavne razgovore o njegovim planovima, privatne sumnje predsednika odražavaju šira pitanja među nekim demokratskim liderima o Harisovoj kandidaturi u novembru.

Izveštaj ističe da je Harisovo vreme kao potpredsednice bilo izazovno, uključujući velike promene u osoblju i njenu opreznost u prihvatanju politički rizičnih obaveza.

Većina Harisovog osoblja je napustila pozicije u poslednje tri i po godine, navodi se u tekstu, pri čemu su samo petoro od 47 zaposlenih koji su radili za nju u 2021. i dalje bili uz nju ovog proleća.

Prema bivšim saradnicima Harisa koji su se obratili Akiosu, visoka fluktuacija osoblja delom je posledica načina na koji je potpredsednica tretirala svoje saradnike. Neki su naveli visoke standarde koje nisu želeli da ispune, dok su drugi osećali da su bili često kritikovani na način koji podseća na Trampov stil. To su nazvali „progonom osoblja“ od strane Haris.

Odnosi između kancelarije potpredsednika i Zapadnog krila često su bili napeti, prema izjavama pomoćnika Bele kuće koji su ponekad imali utisak da Haris nije sklonost timskom radu i izbegavao je zadatke koji su nosili rizik. Navodno je bila oprezna i izbegavala je učešće u događajima koji nisu bili strogo kontrolisani.

Saradnici Harisa su ponekad sumnjali da Bajdenov tim nije želeo da Haris dobije priliku da se istakne kako bi se sprečilo da se smatra održivom alternativom Bajdenu uoči njegove ponovne kandidature.

Mnoge demokrate, uključujući bivšeg predsednika Bila Klintona i bivšu državnu sekretarku Hilari Klinton, podržale su Haris nakon Bajdenove odluke. Međutim, drugi lideri poput bivše predsednice Predstavničkog doma Nensi Pelosi, lidera demokrata u Predstavničkom domu Hakima Džefrisa, lidera većine u Senatu Čaka Šumera i bivšeg predsednika Baraka Obame su se zadržali u svojim stavovima.

Naredna nedelja će biti ključna za Haris, 59, kako bi dokazala da sumnje u njenu sposobnost nisu opravdane, dok brzo reaguje u pokušaju da eliminise potencijalne konkurente za demokratsku nominaciju.