Američki predsednik Džo Bajden izjavio je u sredu da bi severnokorejski nuklearni napad na njegovu zemlju ili Južnu Koreju značio propast Pjongjangu. Prema novom sporazumu između Vašingtona i Seula, SAD bi na takav napad odgovorile nuklearnim oružjem, dodao je južnokorejski predsednik Ioon Suk-ieol.
„Nuklearni napad Severne Koreje na Sjedinjene Države ili njene saveznike ili partnere je neprihvatljiv i dovešće do kraja bilo kog režima da preduzme takvu akciju“, rekao je Bajden novinarima u Beloj kući.
Govoreći uz Bajdena, Jun je izjavio da se „održivi mir na Korejskom poluostrvu ne dešava automatski“.
„Možemo postići mir kroz superiornost nadmoćnih snaga, a ne lažni mir zasnovan na dobroj volji druge strane“, rekao je Ioon, dodajući da će u slučaju nuklearnog napada sa severa, SAD i Južna Koreja „odgovoriti brzo, nadmoćno i odlučno koristeći punu snagu alijanse, uključujući američko nuklearno oružje.
Bajdenove reči odražavaju reči njegovog prethodnika Donalda Trampa, koji je 2017. godine upozorio Severnu Koreju da će odgovoriti „vatrom i besom kakve svet nikada nije video“ ako ta zemlja zapreti SAD nuklearnim oružjem. Iako je sever testirao nuklearnu bombu mesec dana kasnije, Tramp i severnokorejski lider Kim Džong-un pristali su na detant i sastali se nekoliko puta, a severne raketne probe su zaustavljene tokom većeg dela Trampovog preostalog vremena na funkciji.
Ovi testovi su od tada ponovo pokrenuti i pojačani. Pjongjang je od početka 2022. godine testirao više od 100 projektila, a ovog meseca testirao je svoju prvu interkontinentalnu balističku raketu na čvrsto gorivo i podvodni dron za napad na nuklearno oružje. Zvaničnici u Vašingtonu i Seulu od prošle godine tvrde da se sever priprema za sedmu podzemnu probu nuklearnog oružja.
Ioonov prethodnik, Mun Džae-in, uglavnom se složio sa Trampovom politikom diplomatskog kontakta sa Kimom. Jun je, međutim, zauzeo mnogo tvrđi stav prema svom susedu sa severa. U govoru u januaru, Ioon je ukazao na mogućnost da njegova administracija nabavi „naše sopstveno nuklearno oružje“, nešto što više od dve trećine Južnokorejaca želi, prema nedavnim anketama.
Sporazum potpisan u sredu okončao je tu ideju, jer predviđa da Seul neće baviti sopstvenim nuklearnim naoružanjem.
Poznat kao „Vašingtonska deklaracija“, sporazum podstiče razmenu nuklearnih informacija između SAD i Koreje i predviđa više zajedničkih vojnih vežbi i raspoređivanje američkih podmornica i bombardera sa nuklearnim oružjem u Južnoj Koreji na rotacionoj osnovi.