Bajden pristaje da proglasi klimatsku vanrednu situaciju

Bajden pristaje da proglasi klimatsku vanrednu situaciju

VAŠINGTON – Američki predsednik Džo Bajden predstavio je u sredu u poseti Masačusetsu nove izvršne korake u vezi sa klimom za koje se očekuje da neće biti proglašeni vanrednim stanjem na saveznom nivou na koje su mnoge demokrate pozivale.

„Klimatske promene su bukvalno egzistencijalna pretnja našoj naciji i svetu“, rekao je Bajden.

Rekao je da pretnje koje predstavljaju klimatske promene predstavljaju istinsku vanrednu situaciju, ali je prestao da proglasi vanredno stanje na saveznom nivou.

„Ovo je hitan slučaj, hitan slučaj, i ja ću na to gledati tako.

Demokratski zakonodavci i ekološke grupe pozivaju Belu kuću da preduzme agresivne mere u vezi sa klimatskim promenama nakon što je konzervativni demokratski senator Džo Mančin rekao prošle nedelje da nije spreman da podrži ključne klimatske odredbe u Kongresu, što je kritičan gubitak u ravnomerno podeljenom Senatu.

Savetnica Bele kuće za klimu Gina McCarthi rekla je novinarima za Air Force One da će nove Bajdenove izvršne akcije uključivati finansiranje Federalne agencije za upravljanje vanrednim situacijama kako bi se pomoglo državama da izgrade centre za hlađenje kako bi se suočili sa prekomernom toplotom i da bi se uhvatili u koštac sa drugim uticajima klimatskih promena. Finansiranje FEMA od 2,3 milijarde dolara najveće je ikada za njen program izgradnje otporne infrastrukture i zajednica, saopštila je Bela kuća.

Zvaničnik Bele kuće rekao je da bi nova sredstva mogla da povećaju kontrolu poplava, ojačaju komunalne usluge, rekonstruišu zgrade i pomognu porodicama sa niskim primanjima da plate troškove grejanja i hlađenja.

Bajden će takođe objaviti novu podršku domaćoj ofšor industriji vetra. Administracija je identifikovala 700.000 hektara za mogući razvoj energije vetra na moru u Meksičkom zalivu, saopštila je Bela kuća.

Bajden je govorio iz bivše elektrane na ugalj koja igra ulogu u podršci državnoj industriji vetra na moru kao proizvodnom centru za podmorske kablove.

Makarti je rekao da će Bajden u narednim nedeljama izneti više izvršnih mera o klimi.

Bajden je bio pod pritiskom da proglasi klimatsku vanrednu situaciju, što bi omogućilo korišćenje Zakona o odbrambenoj proizvodnji za povećanje proizvodnje širokog spektra proizvoda i sistema obnovljivih izvora energije.

Senator Džef Merkli i još osam demokrata poslali su pismo Bajdenu u sredu u kome ga pozivaju da proglasi klimatsku vanrednu situaciju i upotrebi agresivne izvršne akcije da ograniči emisije iz fosilnih goriva proizvedenih na javnim zemljištima i vodama i maksimalno iskoristi električna vozila.

Ali ne očekuje se da će predsednik proglasiti klimatsku vanrednu situaciju u sredu čak i kada je toplotni talas zahvatio zemlju i ugrozio milione Amerikanaca, kao i elektroenergetsku mrežu.

Bajden je obećao oštre akcije po pitanju klimatskih promena u svojoj predsedničkoj kampanji i obećao u međunarodnim pregovorima o klimi da će smanjiti zagađenje klime za 50% do 2030. i dostići 100% čistu električnu energiju do 2035. godine.

Ali ta klimatska agenda je poremećena zbog nekoliko velikih prepreka, uključujući neuspeh Kongresa da usvoji ključne mere za klimu i čistu energiju u predlogu zakona o federalnom budžetu, rekordne cene benzina i rusku invaziju na Ukrajinu koja narušava globalna energetska tržišta.

Prošlomesečna odluka Vrhovnog suda kojom se ograničavaju ovlašćenja savezne vlade da izdaje sveobuhvatne propise za smanjenje emisije ugljenika iz elektrana takođe podriva Bajdenove klimatske planove.

Na pitanje da li je Bajden zaključio da više ne postoji opcija za klimatski zakon, visoki zvaničnik Bele kuće rekao je novinarima da bi drugi ljudi mogli da odgovore na to pitanje, očigledno sugerišući da mnogo toga zavisi od Mančina. „Naš fokus je na tome šta možemo da uradimo“, rekao je zvaničnik.