Američki predsednik Džo Bajden pozvao je u petak azijsko-pacifičke ekonomije da rade zajedno kako bi obezbedile da veštačka inteligencija (AI) donese promene na bolje, a ne da zloupotrebljava radnike ili ograničava potencijal, piše Rojters.
Obraćajući se na završnoj sednici dvodnevnog samita 21-članog foruma Azijsko-pacifičke ekonomske saradnje (APEC) u San Francisku, Bajden je rekao da je nakratko razgovarao o veštačkoj inteligenciji sa kineskim predsednikom Si Đinpingom u razgovorima na marginama APEC-a u sredu.
Bajden je iskoristio dvodnevni samit APEC-a da istakne snažnu američku ekonomiju i njene veze sa drugim pacifičkim zemljama, čak i kada je njegova vizija za veću regionalnu saradnju u cilju suprotstavljanja uticaju Kine posrnula na trgovinskom frontu zbog njegovog nastojanja da ojača prava radnika.
„Videćemo više tehnoloških promena u narednih 10 godina nego što smo videli u poslednjih 50 godina“, rekao je Bajden, dok je Si posmatrao nekoliko mesta sa svoje leve strane za okruglim konferencijskim stolom. „Zajedno moramo da se pobrinemo da se to promeni na bolje.
Bajden je rekao da se digitalne tehnologije poput veštačke inteligencije moraju koristiti za „podizanje, a ne ograničavanje potencijala naših ljudi“, i napomenuo da su Sjedinjene Države okupile vodeće kompanije za veštačku inteligenciju tokom leta kako bi se dogovorile o dobrovoljnim obavezama „kako bi sistemi veštačke inteligencije bili sigurni i pouzdani .“
Koraci su, kako je rekao, uključivali obavezu da se osigura bezbednost sistema veštačke inteligencije pre nego što budu objavljeni u javnosti, stavljanje vodenog žiga na sadržaj generisan od veštačke inteligencije kako bi se pokazalo da je generisan veštačkom inteligencijom i minimiziranje rizika koji sistem veštačke inteligencije predstavlja za društvo, kao što je promocija pristrasnosti ili diskriminacije.
Bajden je takođe primetio da je prošlog meseca potpisao izvršnu naredbu o postavljanju novih standarda veštačke inteligencije, kao što je zahteva od programera najmoćnijih AI sistema da podele svoje rezultate testova bezbednosti sa vladom i da ojača tehnologije za zaštitu privatnosti i sprečavanje poslodavaca da koriste AI za eksploataciju radnika.
U međuvremenu, Vašington je širio grantove za istraživanje veštačke inteligencije u ključnim oblastima kao što su zdravstvena zaštita i klimatske promene, rekao je on.