Bajden potpisao naredbu osmišljenu da ojača zaštitu žrtava seksualnog napada u vojsci

Bajden potpisao naredbu osmišljenu da ojača zaštitu žrtava seksualnog napada u vojsci

Predsednik Džo Bajden potpisao je u petak izvršnu uredbu kojom se odluke o krivičnom gonjenju teških vojnih zločina, uključujući seksualni napad, donose nezavisnim vojnim advokatima, oduzimajući ta ovlašćenja komandantima žrtava.

Naredbom se formalno sprovodi zakon koji je Kongres usvojio 2022. godine sa ciljem jačanja zaštite pripadnika vojske, koji su često bili na milosti svojih komandanata da odluče da li da ozbiljno shvate svoje tvrdnje o napadima.

Članovi Kongresa, frustrirani rastućim brojem seksualnih napada u vojsci, nekoliko godina su se borili sa liderima odbrane oko tog pitanja. Oni su tvrdili da su komandanti ponekad bili spremni da ignorišu optužbe ili incidente u svojim jedinicama kako bi zaštitili optužene za krivična dela i da bi korišćenje nezavisnih advokata pojačalo krivično gonjenje. Vojni lideri su se usprotivili, rekavši da bi to moglo narušiti autoritet komandanata.

Promena je bila među više od dvadesetak preporuka koje je 2021. dala nezavisna komisija za reviziju seksualnog napada u vojsci koju je osnovao ministar odbrane Lojd Ostin. I uvršten je u godišnji račun za odbranu prošle godine. Ali pošto to zahteva izmenu Jedinstvenog kodeksa vojnog pravosuđa, bila je potrebna formalna predsednička akcija.

U razgovoru sa novinarima koji su pregledali naredbu, visoki zvaničnici Bajdenove administracije rekli su da je to najveća promena vojnog pravnog kodeksa od kada je stvoren 1950. godine.

Pentagon je već krenuo napred sa promenom. Pre godinu dana, Vojska, Mornarica, Korpus marinaca i Vazduhoplovstvo osnovali su nova specijalna sudska veća, koja će preuzeti nadležnost nad odlukama tužilaštva do kraja ove godine. Počevši od 1. januara 2025, taj organ gonjenja će se proširiti i na slučajeve seksualnog uznemiravanja.

Promene dolaze dok se vojska bori sa sve većim brojem prijavljenih seksualnih napada u svojim redovima.

Dok su službe napravile prodor u olakšavanju i bezbednosti trupa da izađu, one su imale daleko manje uspeha u smanjenju broja napada, koji su se povećavali skoro svake godine od 2006. Ukupno je bilo više od 8.942 izveštaja o seksualnim napadima uključujući pripadnike službe tokom fiskalne 2022. godine, što je blagi porast u odnosu na 8.866 godinu ranije.

Zvaničnici odbrane dugo su tvrdili da je porast prijavljenih napada pozitivan trend jer toliko ljudi nerado ih prijavi, kako u vojsci tako iu društvu u celini. Veće prijavljivanje, kažu, pokazuje da postoji više poverenja u sistem prijavljivanja, veći komfor uz podršku žrtvama i sve veći broj prestupnika koji se smatraju odgovornim.