Ova sugestija je izazvala žestoke reakcije Kašogijeve verenice Hatidže Čengiz, kao i aktivista za ljudska prava.
Kašogijevo brutalno ubistvo u Turskoj, za koje je CIA utvrdila da je naručio bin Salman, nadaleko poznat kao MBS, ostavilo je veliki trag u američko-saudijskim odnosima. Lična odgovornost Kraljevine i MBS-a bila je glavna tema razgovora Džoa Bajdena tokom njegove predsedničke kampanje, u kojoj je obećao da će zemlju učiniti „parijom“ na međunarodnoj sceni.
Prema podnesku, Stejt department SAD „priznaje i dozvoljava imunitet premijera Mohameda bin Salmana kao aktuelnog šefa vlade“. Istovremeno, ponavlja svoju „nedvosmislenu osudu“ Kašogijevog „gnusnog“ ubistva, ali „ne uzima nikakav stav“ o osnovanosti tužbe Cengiza i organizacije za ljudska prava Demokratija za arapski svet sada (DAVN) protiv krune Princ i njegovi navodni „saučesnici“.
Vladin zahtev za imunitet je neobavezujući tako da odluka o statusu MBS ostaje na sudiji. Odgovarajući na vesti, Cengiz je rekao da je „Džamal ponovo umro“.
Sara Li Vitson, šef DAVN-a, koji je osnovao lično Kašogi, opisala je potez Bajdenove administracije kao „kapitulaciju pred saudijskom taktikom pritiska“. Ona se pozvala na medijske izveštaje u martu da je MBS navodno odbio Bajdenov zahtev za povećanje proizvodnje nafte u Saudijskoj Arabiji osim ako mu američka administracija ne odobri imunitet od tužbi.
U međuvremenu, Nihad Avad, šef Saveta za američko-islamske odnose, napisao je na Tviteru da je „Bajdenova administracija prodala krv Džamala Kašogija za saudijsku naftu“.
Saudijska Arabija još nije komentarisala pravni razvoj. Prema izveštajima medija, prestolonaslednik je prethodno uverio Bajdena da je njegova vlada preduzela mere da spreči da se „greške“ slične onima u Kašogijevom slučaju ne ponove u budućnosti.