Predsednik Džo Bajden kreće u nedelju na granicu između SAD i Meksika, prvi put otkako je preuzeo dužnost pre skoro dve godine, baveći se jednim od politički najopterećenijih pitanja u zemlji dok se priprema za reizbor ponuda.
Bajden je u četvrtak najavio nove planove da blokira kubanske, haićanske i nikaragvanske migrante na američko-meksičkoj granici, proširujući nacionalnost onih koji mogu biti proterani nazad u Meksiko, a ne očekuje se da će njegova poseta El Pasu u Teksasu doneti nove politički prodori.
Umesto toga, trebalo bi da pokaže da Bajden to pitanje shvata ozbiljno, da okonča mučna pitanja o tome kada planira da poseti granicu i da ojača odnose sa graničnom patrolom, čiji su se neki agenti nabacili na predsednikovo povlačenje tvrdolinijaške politike sprovođenja.
Dugoročni cilj guranja Kongresa da usvoji zakone koji će popraviti škripavi američki imigracioni sistem verovatno neće uspeti s obzirom na novo preuzetu kontrolu republikanaca nad Predstavničkim domom.
Desničarski poslanici su više puta torpedovali predloge američke reforme imigracije u poslednje dve decenije.
Bajden je poslao Kongresu plan reforme imigracije prvog dana svog mandata. Propao je zbog protivljenja republikanaca u Kongresu, koji su takođe blokirali njegov zahtev za 3,5 milijardi dolara za jačanje granične kontrole.
Republikanski poslanik Džim Džordan rekao je u nedelju za Foks njuz da bi njegova stranka mogla da pomogne demokratama – ali samo ako Bajden usvoji politiku sprovođenja bivšeg predsednika Donalda Trampa. Te politike su uključivale odvajanje dece od roditelja.
„Sada su dozvolili situaciju da, iskreno, više nemamo granicu“, rekao je Džordan.
Očekuje se da će se Bajden, kome se pridružio i sekretar za unutrašnju bezbednost Alehandro Majorkas, na granici sastati sa poslanicima Kongresa, lokalnim zvaničnicima i liderima zajednice.
Majorkas je u nedelju rekao da su dva ključna elementa koji dovode do povećanog broja migranata koji putuju ka Sjedinjenim Državama – međunarodna kriza i zastoj u zakonodavstvu – van predsednikove kontrole.
„Imamo posla sa pokvarenim imigracionim sistemom koji Kongres nije uspeo da popravi decenijama“, rekao je on u emisiji „Ove nedelje“ za ABC Nevs.
Bela kuća je saopštila da će Bajden proceniti granične operacije u El Pasu, gde je demokratski gradonačelnik prošlog meseca proglasio vanredno stanje, navodeći da stotine migranata spavaju na ulicama na niskim temperaturama i da ih hiljade privede svakog dana.
Američki granični zvaničnici uhapsili su rekordnih 2,2 miliona migranata na granici sa Meksikom u fiskalnoj godini 2022. koja je završena u septembru, iako taj broj uključuje pojedince koji su pokušali da pređu više puta.
Bajden je u četvrtak otvorio legalne, ograničene puteve u zemlju za Kubance, Nikaragvance i Haićane.
Iako je dobio pohvale nekih američkih industrijskih grupa koje očajnički žele da reše gorući nedostatak radne snage, Bajdenovi potezi su izazvali kritike aktivista za ljudska prava i nekih demokrata koji kažu da su nova ograničenja povlačenje od predsednikovog obećanja iz kampanje 2020. da će vratiti istorijska prava tražiocima azila.
Ova politika će verovatno izazvati pravne izazove i od onih koji se zalažu za ograničavanje imigracije i od onih koji se zalažu za tražioce azila.
Nakon posete El Pasu, Bajden putuje južno od granice kako bi se sastao sa meksičkim predsednikom Andresom Manuelom Lopezom Obradorom i kanadskim premijerom Džastinom Trudoom u razgovorima koji će se dotaknuti i pitanja imigracije.
Amerikanci daju Bajdenu loše ocene za imigracionu politiku, pokazuju ankete.
Prosek anketa koje je prikupio Real Clear Politics pokazuje da 37% javnosti ne odobrava Bajdenovo postupanje sa imigracijom, što je broj niži od njegovog ukupnog rejtinga.