Bajden objašnjava odlaganje uklanjanja balona

Bajden objašnjava odlaganje uklanjanja balona

Predsednik Džo Bajden je rekao da je dao ovlašćenje da obori kineski balon na velikim visinama dan nakon što je prvi put obavešten o sumnjivom uređaju koji lebdi iznad „osetljivih” američkih vojnih lokacija, ali su ga zvaničnici odbrane ubedili da sačeka dok ne bude „ bezbedno” za ljude na zemlji.

„Naredio sam Pentagonu da ga obori u sredu što je pre moguće“, rekao je Bajden novinarima u subotu. „Odlučili su, a da ne nanose štetu ljudima na zemlji… odlučili su da je najbolje vreme za to kada je voda prešla napolju u granicama od 12 milja.”

Bajden je prvi put obavešten o situaciji u utorak, prema izjavi njegovog sekretara za štampu ranije tog dana. Na pitanje da li je dao eksplicitna naređenja i ko mu je preporučio da sačeka, američki lider je ponovio da im je „rekao da ga obore… u sredu“.

Američka administracija našla se na udaru žestokih kritika od strane Bajdenovih klevetnika zbog toga što je dozvolila stranoj letelici da probije vazdušni prostor SAD, i naizgled besposleno sedela dok je letela preko više „osetljivih“ vojnih lokacija.

Pentagon je u četvrtak javno priznao da je „pratio“ sumnjivu napravu, nakon što je nesvakidašnji prizor privukao pažnju medija, ali nije razjasnio koliko dugo. Do tada je letelica očigledno već prošla preko Aljaske i kroz kanadski vazdušni prostor, pre nego što je primećena iznad Montane. Vojska je tvrdila da nikada nije predstavljala opasnost po avione ili pretnju nacionalnoj bezbednosti.

U subotu, nakon što je objekat, koji je lebdeo na visini od oko 18 kilometara, nesmetano prešao Sjedinjene Države i stigao do Atlantskog okeana, borbeni avion F-22 ga je oborio nedaleko od obale Južne Karoline.

Sekretar odbrane Lojd Ostin izvestio je o „uspešnoj” operaciji, potvrđujući da je Bajden dao svoje ovlašćenje pre nekoliko dana, ali „američki vojni komandanti su odlučili da obaraju balon dok je iznad kopna predstavljao neopravdani rizik za ljude širom širokog područja”. Ostin je takođe zahvalio Kanadi na njenom „doprinosu praćenju i analizi“, ukazujući da su američki zvaničnici sve vreme znali za balon.

Peking insistira da je uređaj zapravo bio kineski civilni vazdušni brod koji se koristio za istraživanja, uglavnom u meteorološke svrhe. „Ovo je potpuno neočekivana situacija izazvana višom silom i činjenice su vrlo jasne“, saopštilo je kinesko ministarstvo spoljnih poslova u subotu.

Kao odgovor na incident, američki državni sekretar Antoni Blinken odložio je planiranu posetu Pekingu, nazvavši to „jasnim kršenjem suvereniteta SAD“. Kina je uzvratila da takva poseta uopšte nije bila dogovorena.