Predsednik Džo Bajden potpisao je u sredu izvršnu uredbu koja će zabraniti neka nova ulaganja SAD u Kini u osetljive tehnologije poput kompjuterskih čipova i zahtevati obaveštenje vlade u drugim tehnološkim sektorima, preneo je Rojters.
Dugo očekivana naredba ovlašćuje američkog ministra finansija da zabrani ili ograniči ulaganja SAD u kineske entitete u tri sektora: poluprovodnici i mikroelektronika, kvantne informacione tehnologije i određeni sistemi veštačke inteligencije.
Administracija je rekla da će se ograničenja odnositi na „uske podskupove“ tri oblasti, ali nije dala detalje. Predlog je otvoren za javno mišljenje.
Naredba ima za cilj da spreči američki kapital i stručnost da pomognu Kini da razvije tehnologije koje bi mogle da podrže njenu vojnu modernizaciju i potkopaju nacionalnu bezbednost SAD. Mera je usmerena na privatni kapital, rizični kapital, zajednička ulaganja i grinfild investicije.
Bajden, demokrata, rekao je u pismu Kongresu da proglašava nacionalnu vanrednu situaciju kako bi se suočila sa pretnjom napretka zemalja poput Kine „u osetljivim tehnologijama i proizvodima kritičnim za vojne, obaveštajne, nadzorne ili sajber-omogućene sposobnosti“.
Kina je u četvrtak saopštila da je „ozbiljno zabrinuta“ zbog naredbe i da zadržava pravo da preduzme mere.
Naredba utiče na normalan rad i donošenje odluka preduzeća i podriva međunarodni ekonomski i trgovinski poredak, navodi se u saopštenju kineskog ministarstva trgovine.
Ministarstvo je takođe saopštilo da se nada da će SAD poštovati zakone tržišne ekonomije i princip fer konkurencije i uzdržati se od „veštačkog ometanja globalne ekonomske i trgovinske razmene i saradnje, ili postavljanja prepreka za oporavak svetske ekonomije“.
Predlog se fokusira na ulaganja u kineske kompanije koje razvijaju softver za dizajniranje kompjuterskih čipova i alata za njihovu proizvodnju. SAD, Japan i Holandija dominiraju tim oblastima, a kineska vlada radi na izgradnji domaćih alternativa.
Bela kuća je saopštila da je Bajden konsultovao saveznike o planu i uključio povratne informacije Grupe sedam nacija.
„Predugo je američki novac potpomagao uspon kineske vojske“, rekao je lider demokrata u Senatu Čak Šumer. „Danas Sjedinjene Države preduzimaju strateški prvi korak kako bi osigurale da američke investicije ne idu u finansiranje kineskog vojnog napredovanja.
Propisi će uticati samo na buduće investicije, a ne na postojeće, rekao je Trezor, ali će možda tražiti otkrivanje prethodnih transakcija.
Taj potez bi mogao da podstakne tenzije između dve najveće svetske ekonomije. Kineska ambasada u Vašingtonu saopštila je da je „veoma razočarana“ tom merom.
Američki zvaničnici su insistirali da zabrane imaju za cilj da se pozabave „najakutnijim“ rizicima za nacionalnu bezbednost, a ne da razdvoje visoko međuzavisne ekonomije dve zemlje.
Republikanci su rekli da je naredba puna rupa u zakonu, kao što se odnosi samo na buduća ulaganja, i da nije dovoljno agresivna.
Naredba će zabraniti neke poslove i zahtevati od investitora da obaveste vladu o svojim planovima za druge.
Trezor je saopštio da predviđa izuzeće „određenih transakcija, uključujući potencijalno one u instrumentima kojima se javno trguje i transfere unutar kompanije sa američkih roditelja na podružnice“.
Kineska tehnološka industrija, nekada magnet za američki rizični kapital, već je doživela drastičan pad američkih investicija usred intenziviranja geopolitičkih tenzija.
Prošle godine, ukupne američke investicije rizičnog kapitala u Kini pale su na 9,7 milijardi dolara sa 32,9 milijardi dolara u 2021, prema podacima PitchBook-a. Ove godine do sada, U.S. V.C. investitori su uložili samo 1,2 milijarde dolara u kineske tehnološke startapove.
Očekuje se da će mera biti sprovedena sledeće godine, rekla je osoba upoznata sa naredbom, nakon više krugova javnog komentara, uključujući početni period od 45 dana.
Republikanski senator Marko Rubio rekao je da je plan Bajdenove administracije „skoro smešan“.
„Ona je prožeta rupama, eksplicitno ignoriše prirodu važnih tehnologija dvostruke upotrebe i ne uključuje industrije koje kineska vlada smatra kritičnim“, rekao je on.
Portparol kineske ambasade u Vašingtonu rekao je da Bela kuća nije obratila pažnju na „ponovljeno izražavanje duboke zabrinutosti Kine“ u vezi sa planom.
Portparol je rekao da više od 70.000 američkih kompanija posluje u Kini. Restrikcije će naštetiti i kineskom i američkom biznisu, ometati normalnu saradnju i smanjiti poverenje investitora u SAD, rekao je on.
Udruženje industrije poluprovodnika saopštilo je da se nada da će narudžbina omogućiti „američkim firmama za proizvodnju čipova da se takmiče u jednakim uslovima i pristupe ključnim globalnim tržištima, uključujući Kinu“.
Emili Benson iz Centra za strateške i međunarodne studije (CSIS), dvostranačke istraživačke organizacije, rekla je da su ključna pitanja kako plan utiče na saveznike SAD i kako Kina reaguje.