Obraćajući se na samitu Istočne Azije u Kambodži, Bajden je rekao da će se Sjedinjene Države takmičiti sa Kinom i govoriti o stanju ljudskih prava, ali je naglasio važnost mira u Tajvanskom moreuzu i obezbeđivanja slobode plovidbe u Južnom kineskom moru.
Bajden je takođe osudio „brutalnu i nepravednu“ invaziju Rusije na Ukrajinu i pretnje severnokorejskim raketnim testovima, saopštila je Bela kuća i pozvala vojne vladare Mjanmara da slede mirovni plan koji su dogovorili sa Asocijacijom nacija jugoistočne Azije (ASEAN). .
Kada je u pitanju Kina, Bajden je na samitu rekao da će se „Sjedinjene Države energično takmičiti… dok će linije komunikacije biti otvorene i osigurati da konkurencija ne pređe u sukob“, navodi se u saopštenju Bele kuće.
Region jugoistočne Azije je takođe domaćin samita Grupe 20 (G20) na indonezijskom Baliju ove nedelje, uoči kojeg će se Bajden sastati sa kineskim kolegom Si Đinpingom po prvi put otkako je preuzeo dužnost, a odnosi između dve supersile su najgori u poslednjih decenija. .
Očekuje se da će rat u Ukrajini biti istaknut u diskusijama na Baliju i na forumu Azijsko-pacifičke ekonomske saradnje (APEC) u Bangkoku krajem nedelje, kao i globalne klimatske obaveze, sigurnost hrane i tenzije oko Tajvanskog moreuza, lansiranja raketa u Južnom kineskom moru i Severnoj Koreji.
Osamnaest zemalja koje čine polovinu globalne ekonomije prisustvovalo je nedeljnom samitu Istočne Azije, uključujući zemlje ASEAN-a, Japan, Južnu Koreju, Kinu, Indiju, Sjedinjene Države, Rusiju, Australiju i Novi Zeland.
Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov predstavlja predsednika Vladimira Putina na samitima i u nedelju je optužio Zapad da militarizuje jugoistočnu Aziju kako bi obuzdao kineski i ruski interes na ključnom geostrateškom bojnom polju.
„SAD i njihovi saveznici iz NATO-a pokušavaju da ovladaju ovim prostorom“, rekao je Lavrov na konferenciji za novinare u Pnom Penu.
On je rekao da je Bajdenova indo-pacifička strategija, koju je američki predsednik snažno promovisao na sastanku, pokušaj da se zaobiđu „inkluzivne strukture“ za regionalnu saradnju.
Na odvojenoj konferenciji za novinare, australijski premijer Entoni Albanez rekao je da su njegovi kratki razgovori prethodnog dana sa kineskim premijerom Li Kećijangom bili konstruktivni i pozitivni, usred očekivanja formalnog samita sa Sijem.
Poput saveznika Sjedinjenih Država, veze Australije sa Kinom su se takođe pogoršale poslednjih godina.
Više puta sam govorio o odnosu sa Kinom da treba da sarađujemo tamo gde možemo“, rekao je Albaneze. „I taj dijalog je uvek dobra stvar.