Predsednik Džo Bajden izjavio je u četvrtak da je odluka Federalnih rezervi da smanje kamatne stope „važan signal“ koji ukazuje na opadanje inflacije i napredak u oporavku američke ekonomije. Govoreći na Ekonomskom klubu Vašingtona, Bajden je istakao da ovo smanjenje ne predstavlja konačnu pobedu, ali da signalizuje prelazak u novu fazu oporavka ekonomije.
„Smanjenje kamatnih stopa nije proglašenje pobede,“ rekao je Bajden, „već znak napretka, što pokazuje da smo ušli u novu fazu naše ekonomije i oporavka.“ Predsednik je priznao da predstoji još mnogo posla, ali je iskoristio priliku da istakne ekonomske uspehe svoje administracije, dok je istovremeno kritikovao svog republikanskog rivala Donalda Trampa, koji se kandiduje za još jedan mandat na predsedničkim izborima 2024.
Bajden je oštro kritikovao Trampovu ekonomsku politiku, nazivajući je neuspešnom, te upozorio da će se, ukoliko Tramp ponovo postane predsednik, ista politika „sigurno ponovo raspasti.“ Bajden je posebno napao Trampov plan o produženju smanjenja poreza, za koji tvrdi da nesrazmerno koristi najbogatijima, dok opterećuje državni budžet za oko 5 biliona dolara. Takođe je upozorio na Trampovu nameru da ponovo uvede carine, što bi, prema Bajdenovim rečima, moglo povećati troškove prosečne američke porodice za skoro 4.000 dolara godišnje, nazivajući to „novim porezom na promet.“
Portparol Trampove kampanje nije odmah odgovorio na zahteve za komentar. Ipak, Tramp je u više navrata kritikovao Bajdenovu ekonomsku politiku, često optužujući sadašnju administraciju za rast troškova života. „Ljudi ne mogu da izađu i kupe osnovne stvari poput žitarica, slanine ili jaja,“ rekao je Tramp tokom nedavne debate, kritikujući Bajdena za inflaciju i rast cena. „Narod naše zemlje apsolutno pati zbog onoga što su uradili. Uništili su ekonomiju.“
U svom govoru, Bajden je odbacio Trampove tvrdnje da zastupa interese radnika, ističući da je njegova administracija stvorila veći broj radnih mesta u proizvodnom sektoru i smanjila trgovinski deficit sa Kinom. „On tvrdi da je na strani radnika? Odmorite me,“ odgovorio je Bajden, upućujući na činjenicu da je njegova administracija stvorila hiljade novih radnih mesta i podstakla ulaganja u nove fabrike širom SAD.
Bajden je takođe podsetio na ekonomske teškoće tokom Trampovog mandata, naročito tokom pandemije koronavirusa. Optužio je Trampa za nesposobnost da se nosi sa pandemijom, što je, prema Bajdenovim rečima, dovelo do smrti stotina hiljada Amerikanaca i pogoršalo ekonomsku krizu. „Njegov neuspeh u suočavanju sa pandemijom doveo je do kolapsa ekonomije,“ rekao je Bajden, ukazujući na posledice koje je pandemija ostavila na američko tržište rada i privredu.
Predsednik je priznao da je njegova administracija bila suočena sa globalnom inflacijom koja se proširila nakon povlačenja pandemije i problema u lancima snabdevanja, ali je izrazio optimizam da će smanjenje kamatnih stopa olakšati građanima kupovinu kuća i automobila, što bi dalje podstaklo ekonomski oporavak. „Verujem da je važno da zemlja prepozna ovaj napredak,“ rekao je Bajden. „Ako ne prepoznamo postignuti napredak, ostaćemo zarobljeni u negativnom načinu razmišljanja koji je dominirao našim ekonomskim izgledima od početka pandemije.“
Govoreći o mogućnostima koje se otvaraju pred američkim preduzećima, Bajden je ohrabrio kompanije da nastave sa investiranjem i širenjem poslovanja. „Pred nama su ogromne prilike,“ naglasio je predsednik, upućujući na razvoj proizvodnog sektora i otvaranje novih radnih mesta u zemlji.
Na kraju govora, Bajden je branio nezavisnost Federalnih rezervi, što je pitanje koje je postalo ključno u njegovoj kritici Trampa. Tokom svog predsedništva, Tramp je više puta javno pritiskao centralnu banku da snizi kamatne stope, što je bilo u suprotnosti sa tradicijom nezavisnosti te institucije. Bajden je upozorio da bi Trampov povratak u Belu kuću mogao ugroziti ovu nezavisnost, što bi, prema njegovim rečima, donelo „ogromnu štetu našoj ekonomiji.“