Bajden: SAD su „potpuno posvećene budućnosti Afrike“

Bajden: SAD su „potpuno posvećene budućnosti Afrike“

VAŠINGTON – Predsednik Džo Bajden rekao je desetinama afričkih lidera okupljenih u Vašingtonu da su Sjedinjene Države „potpuno posvećene budućnosti Afrike“ izlažući u sredu milijarde obećanog vladinog finansiranja i privatnih investicija kako bi pomogle rastućem kontinentu u zdravstvu, infrastrukturi, poslovanja i tehnologije, prenosi Asošijeted pres.

„SAD su posvećene podršci svakom aspektu rasta Afrike“, rekao je Bajden liderima i ostalima u velikoj konferencijskoj sali, predstavljajući svoju viziju na trodnevnom Samitu lidera SAD i Afrike o tome kako SAD mogu biti ključni katalizator.

Bajden, koji predstavlja SAD kao pouzdanog partnera za promovisanje demokratskih izbora i podsticanje kritičnog rasta zdravlja i energije, rekao je okupljenima da je 55 milijardi dolara posvećenih investicija u naredne tri godine – objavljeno u ponedeljak – „samo početak“.

On je najavio više od 15 milijardi dolara u privatnoj trgovini i investicionim obavezama i partnerstvima.

„Ima još mnogo toga što možemo da uradimo zajedno i što ćemo uraditi zajedno“, rekao je on.

Sjedinjene Države su znatno zaostajale za Kinom u ulaganjima u podsaharsku Afriku, koja je postala ključno bojno polje u sve oštrijoj konkurenciji između velikih sila. Bela kuća insistira da je ovonedeljni skup više sesija slušanja sa afričkim liderima nego pokušaj da se suprotstavi uticaju Pekinga, ali predsedničko načelo centralne spoljne politike je iznad svega: Amerika je u bitci koja definiše eru da dokaže da demokratije mogu nadmašiti autokratije .

Ta poruka je bila jasna u događajima u sredu: Bajden je u svom govoru govorio o tome kako će SAD pomoći u modernizaciji tehnologije širom kontinenta, obezbeđujući čistu energiju, pomerajući ravnopravnost žena napred kroz poslovne mogućnosti, donoseći čistu vodu za piće u zajednice i bolje finansiranje zdravstvene zaštite . Kancelarija prve dame Džil Bajden takođe je izdvojila 300 miliona dolara za prevenciju raka, skrining, lečenje i istraživanje u Africi.

U sredu je takođe održan manji predsednički sastanak sa nekim od lidera kontinenta čije će zemlje održati izbore 2023. Četvrtak će biti posvećen diskusijama na visokom nivou među liderima; Bajden će otvoriti dan sesijom o partnerstvu sa strateškom vizijom Afričke unije za kontinent.

Prva dama je u sredu uveče bila domaćin večere u Beloj kući za sve lidere i njihove supružnike. Trebalo je da nastupi Gledis Najt i Gospel hor Svetog Avgustina iz Vašingtona, a hranu je pripremila Mašama Bejli, glavni kuvar Greja, južnjačkog mesta za kuvanje u Savani, Džordžija.

Džil Bajden je u sredu ujutru bila domaćin programa za supružnike u Kenedi centru za scenske umetnosti, gde je rekla publici „nadam se da će način na koji činimo jedno drugome da se osećamo trajati i posle ovog samita“.

Samit je najveći međunarodni skup u Vašingtonu od pre početka pandemije. Putevi širom centra grada bili su blokirani, a kolone su se širile zbog zastoja u saobraćaju na drugim mestima, prevozeći neke od 49 pozvanih šefova država i drugih lidera.

Afrika, čiji lideri često smatraju da su im vodeće ekonomije dale kratak korak, i dalje je ključna za globalne sile zbog brzo rastuće populacije, značajnih prirodnih resursa i značajnog glasačkog bloka u Ujedinjenim nacijama. Afrika takođe ostaje od velikog strateškog značaja jer SAD ponovo kalibriraju svoju spoljnu politiku sa većim fokusom na Kinu – naciju koju Bajdenova administracija vidi kao najznačajnijeg ekonomskog i vojnog protivnika Sjedinjenih Država.

Ali Bajden je pozvao nekoliko lidera koji imaju upitne podatke o ljudskim pravima, a demokratija se nazirala.

Ekvatorijalna Gvineja je pozvana uprkos tome što je Stejt department izjavio „ozbiljne sumnje“ u vezi sa prošlomesečnim izborima u toj maloj centralnoafričkoj državi. Opozicione stranke su „iznele verodostojne navode o značajnim nepravilnostima u vezi sa izborima, uključujući dokumentovane slučajeve prevare, zastrašivanja i prinude“, navodi odeljenje. Izborni zvaničnici su izvestili da je vladajuća partija predsednika Teodora Obianga osvojila skoro 95 odsto glasova.

Zimbabve, koji se godinama suočava sa sankcijama SAD i Zapada, takođe je pozvan.

Bajden nije pomenuo Kinu u svojim primedbama, a zvaničnici Bele kuće odbacili su ideju da je samit delom bio usmeren na suprotstavljanje uticaju Kine.

Portparol Saveta za nacionalnu bezbednost Džon Kirbi rekao je da administracija „odbija da stavi pištolj“ na glavu Afrike i natera je da bira između SAD i Kine. Istovremeno, rekao je „nema ničeg nedoslednog u tome da se činjenica nazove činjenicom i rasvetli ono što je našim afričkim partnerima sve očiglednije o zloćudnom uticaju Kine na kontinent“.

Ipak, aktivnosti vezane za samit su dobile uspon iz Kine. Portparol Ministarstva spoljnih poslova Vang Venbin rekao je da bi SAD trebalo da „poštuju volju afričkog naroda i preduzmu konkretne akcije da pomognu razvoju Afrike, umesto da neprestano blate i napadaju druge zemlje“.

Vang je na brifingu u sredu rekao da je „zajednička odgovornost međunarodne zajednice da podrži razvoj Afrike“. Ali dodao je: „Afrika nije arena za sukob velikih sila ili meta za proizvoljni pritisak određenih zemalja ili pojedinaca.

Bajden je obećao podršku SAD za stalno mesto u Grupi 20 za Afričku uniju i imenovanje specijalnog predstavnika za sprovođenje obaveza na samitu.

Potpredsednica Kamala Haris otvorila je samit u utorak, ukazujući na mlado stanovništvo Afrike i najavljujući da će administracija uložiti dodatnih 100 miliona dolara za proširenje Inicijative mladih afričkih lidera. Oko 60% stanovništva Afrike je mlađe od 25 godina, a očekuje se da će mlado stanovništvo porasti na 80% do 2050.