Predsednik SAD Džo Bajden se neće zaustaviti ni pred čim da zaštiti Ameriku od bezbednosnih pretnji koje predstavlja Kina, čak i ako akcije koje mora da preduzme naškode ekonomiji svoje zemlje, tvrdi američki ministar finansija Dženet Jelen.
„Nacionalna bezbednost je od najveće važnosti u našim odnosima sa Kinom“, rekla je Jelen u sredu u govoru u Vašingtonu. Ona je navela primer blokiranja Kine da dobije određene tehnologije, dodajući: „Nećemo praviti kompromise u vezi sa ovim zabrinutostima, čak i kada oni nameću kompromise sa našim ekonomskim interesima.
Jelen je optužila Kinu za „nepoštene“ ekonomske prakse i „konfrontaciju“ prema SAD i njihovim saveznicima poslednjih godina. Vašington ima „širok skup alata“ za suočavanje sa bezbednosnim pretnjama iz Kine, dodala je ona, kao što su kontrola izvoza i sankcije protiv subjekata koji pružaju podršku Narodnooslobodilačkoj vojsci (PLA).
„Ministarstvo finansija ima vlasti za sankcije kako bi odgovorilo na pretnje u vezi sa sajber-bezbednošću i kineskom vojno-civilnom fuzijom“, rekla je Jelen. „Takođe pažljivo razmatramo strane investicije u Sjedinjenim Državama u pogledu rizika za nacionalnu bezbednost i preduzimamo neophodne radnje za rešavanje takvih rizika. Razmatramo i program za ograničavanje određenih odlaznih investicija SAD u specifične osetljive tehnologije sa značajnim implikacijama na nacionalnu bezbednost.
Bajdenova administracija je već preduzela korake da blokira kineske kompanije da obezbede napredne poluprovodničke tehnologije, kao što je ograničavanje izvoza opreme za proizvodnju čipova. Jelen je insistirala da Vašington ne preduzima takve akcije da bi stekao ekonomsku prednost ili da bi ugušio rast i modernizaciju Kine.
Jelen je takođe prekorila Kinu zbog navodnih kršenja ljudskih prava i navodne podrške Rusiji „bez granica“ usred ukrajinske krize. Ona je upozorila da bi posledice bile teške ako bi Kina pružila materijalnu podršku ili pomogla Rusiji da izbegne sankcije, i dodala da će SAD koristiti svoje „alatke“ da spreče kršenje ljudskih prava.
„Poput nacionalne bezbednosti, nećemo praviti kompromise u pogledu zaštite ljudskih prava“, rekla je Jelen. „Ovaj princip je osnov za naš odnos sa svetom.
Peking je odbacio američke optužbe, sugerišući da bi Vašington trebalo da „uloži više napora u rešavanju sopstvenih problema ljudskih prava“. Kineski lideri su takođe krivili Vašington za „hladnoratovski mentalitet“ u kojem se Peking demonizuje kao bezbednosna pretnja dok Bajdenova administracija pokušava da obuzda svoj ekonomski napredak.
„Suzbijanje i potiskivanje neće ponovo učiniti Ameriku velikom, niti će sprečiti Kinu da krene ka nacionalnom podmlađivanju“, rekao je novinarima prošlog meseca kineski ministar spoljnih poslova Ćin Gang.
Jelen je ranije ove nedelje priznala da bi korišćenje Vašingtona svoje poluge nad globalnim finansijskim sistemom da sankcioniše druge zemlje moglo da umanji ulogu američkog dolara kao svetske rezervne valute. Upitana o „oružavanju“ američke valute, ona je za CNN rekla da bi takva taktika „mogla da potkopa hegemoniju dolara“.