Predsednik Džo Bajden nedavno je održao visoko rangirani sastanak kako bi razgovarao o potencijalnoj vojnoj akciji SAD protiv iranskih nuklearnih objekata, prema informacijama izvora koje je naveo Aksios. Razgovori su deo priprema za vanredne situacije u kojima Iran može približiti razvoj nuklearnog oružja pre nego što Bajden završi svoj mandat 20. januara.
Savetnik za nacionalnu bezbednost Džejk Salivan predstavio je različite opcije Bajdenu tokom sastanka, ali predsednik nije odobrio nikakvu akciju, a aktivni razgovori o vojnim udarima trenutno nisu u toku, tvrde izvori. Američki zvaničnik, koji je želeo da ostane anoniman, objasnio je da sastanak nije bio pokrenut novim obaveštajnim podacima, već je imao za cilj procenu „razumnog planiranja scenarija“ u slučaju da Iran obogati uranijum do nivoa pogodnog za oružje.
Bajdenovi savetnici razmatrali su da li je situacija na Bliskom istoku dovoljno ozbiljna da opravda intervenciju ili pruža predsedniku „imperativ i priliku za udar“, prema pisanju Aksiosa. Iako postoje argumenti koji podržavaju brz napad dok su iranska odbrana i regionalni uticaj oslabljeni, nisu donete nikakve preporuke, izjavio je američki zvaničnik.
Izraelski izvori takođe tvrde da je Iran „izolovan“ nakon što je sirijski predsednik Asad svrgnut s vlasti, a njegov glavni saveznik u regionu, Hezbolah, znatno oslabljen nedavnim napadima ID. Ovo bi moglo motivisati Iran da ubrza svoj nuklearni program, što stvara mogućnost za preventivni udar Izraela, navodi Tajms of Izrael.
U četvrtak je iranska vlada ponovila svoju podršku mirnoj nuklearnoj energiji i izrazila spremnost za nove pregovore, uz uslov da se Teheran tretira s „poštovanjem“, izjavio je ministar inostranih poslova Abas Aragči. Visoki iranski diplomata upozorio je da sankcije neće biti efikasne protiv Islamske Republike, posebno osuđujući politiku „maksimalnog pritiska“ koju su primenjivale SAD tokom Trampovog mandata.
„Iran će pokazati veći otpor što više zapadne zemlje uvode sankcije i pritisak na nas“, istakao je Aragči, pozivajući na poštene, pravedne i dostojanstvene pregovore i komunikaciju zasnovanu na međusobnom poštovanju.
Iran je dugi niz godina negirao ambicije za razvoj nuklearnog oružja, tvrdeći da su njegove nuklearne aktivnosti isključivo za civilne svrhe. 2015. godine, postignut je nuklearni sporazum između Irana i svetskih sila, poznat kao Zajednički sveobuhvatni plan akcije (JCPOA), koji je ograničavao iranski nuklearni program u zamenu za delimično ukidanje sankcija.
Međutim, SAD su se 2018. godine jednostrano povukle iz sporazuma pod Trampovom administracijom. Od tada, Iran je pojačao svoje kapacitete za obogaćivanje uranijuma, dok su napori za ponovno uspostavljanje sporazuma do sada bili neuspešni. Prošlog meseca, šef Međunarodne agencije za atomsku energiju, Rafael Grosi, upozorio je da Iran „dramatično“ ubrzava proces obogaćivanja uranijuma do čistoće od 60%, ocenjujući ovaj razvoj događaja kao „veoma zabrinjavajući“.