Bajden izdaje direktivu kojom se Kipru dozvoljava da kupuje američko oružje od američke vlade

Bajden izdaje direktivu kojom se Kipru dozvoljava da kupuje američko oružje od američke vlade

Predsednik Džo Bajden izdao je u sredu direktivu koja omogućava Kipru da kupuje oružje od američke vlade i dobije višak američke vojne opreme, što je pozdravljeno kao promocija stabilnosti u istočnom Mediteranu.

Iz perspektive Kipra, razvoj je ključni korak nakon što su Sjedinjene Države 2020. godine ukinule višedecenijski embargo na oružje toj ostrvskoj državi. Vlada u Nikoziji to takođe vidi kao priznanje pouzdanosti Kipra kao američkog partnera u regionu.

Kipar je pomogao isporuku humanitarne pomoći ratom razorenoj Gazi putem pomorskog koridora koji je uspostavljen i koji je služio kao tranzitna tačka za evakuaciju stranih državljana iz bliskoistočnih konfliktnih zona.

„Obezbeđivanje odbrambenih artikala i odbrambenih usluga“ Kipru, rekao je Bajden u svojoj izvršnoj akciji, „ojačaće bezbednost Sjedinjenih Država i promovisati svetski mir“.

Ambasadorka SAD na Kipru Džuli D. Fišer rekla je u objavi na platformi za društvene medije Ks da je direktiva „važan korak u produbljivanju odnosa, jačanju bezbednosne saradnje i promovisanju stabilnosti“ u regionu.

Kipar-SAD odnosi su se značajno poboljšali poslednjih godina, posebno nakon izbora kiparskog predsednika Nikosa Hristodulidesa 2023. koji je naglasio prozapadni stav Kipra i posvećenost proširenju odbrambenih veza sa SAD.

Hristodulides je prošlog meseca rekao da bi etnički podeljen Kipar mogao da se pridruži NATO-u kada uslovi to dozvole. Takođe je pozvao zvaničnike FBI i Ministarstva pravde SAD da pomognu u obuci lokalnih organa za sprovođenje zakona o zaustavljanju finansijskih kriminala.

Od sticanja nezavisnosti od britanske kolonijalne vladavine 1960. godine, uzastopne kiparske vlade su prihvatile spoljnu politiku nesvrstanih, hodajući tankom linijom između Vašingtona i Moskve.

Bajdenovo delotvorno znači da bi Kipar mogao da kupi oružje proizvedeno u SAD po nižoj ceni jer bi imao posla direktno sa vladom SAD umesto sa privatnim kompanijama. Kipar, sa bruto domaćim proizvodom oko tri četvrtine nego u američkoj državi Vermont, takođe će imati pravo na višak američke vojne opreme.

Pošto je američko tržište naoružanja decenijama zatvoreno za njega, Kipar, član Evropske unije, tražio je oružje od drugih zemalja, uključujući Rusiju. Njegove trenutne zalihe uključuju glavne borbene tenkove T80 iz sovjetske ere i baterije za protivvazdušne rakete TOR-M1.