Bajden i Modi pozdravljaju novu eru za američko-indijske veze

Bajden i Modi pozdravljaju novu eru za američko-indijske veze

Američki predsednik Džo Bajden i Narendra Modi pozdravili su novu eru u odnosima svojih zemalja nakon što je Bela kuća u četvrtak razvukla crveni tepih za indijskog premijera, navodeći sporazume o odbrani i trgovini koji imaju za cilj da se suprotstave Kineski globalni uticaj, prenosi Rojters.

Partnerstvo je „jače, bliže i dinamičnije nego u bilo kom trenutku u istoriji“, rekao je Bajden novinarima na zajedničkoj konferenciji za novinare sa Modijem nakon što su dvojica lidera izašla iz razgovora u Ovalnom kabinetu gde su bile na stolu razlike oko Rusije i ljudskih prava.

Ekonomski odnosi „cvetaju“, rekao je Bajden, a trgovina se više nego udvostručila tokom protekle decenije.

Iako ove zemlje nisu formalne saveznice vezane za sporazum i Indija već dugo uživa u svojoj nezavisnosti, Vašington želi da Delhi bude strateška protivteža Kini. Iako nijedan lider nije direktno kritikovao Peking u zvaničnim izjavama, aludirali su na vladu koju predvodi Si Đinping.

„Tamni oblaci prinude i konfrontacije bacaju svoju senku na Indo Pacifik“, rekao je Modi Kongresu. „Stabilnost regiona je postala jedna od centralnih briga našeg partnerstva.

Nakon što su Bajden i Modi razgovarali u četiri oka više od dva sata, zajednička izjava je uključivala upozorenje o rastućim tenzijama i destabilizirajućim akcijama u Istočnom i Južnom kineskom moru i naglašavala važnost međunarodnog prava i slobode plovidbe.

„Izazovi i mogućnosti sa kojima se svet suočava u ovom veku zahtevaju da Indija i Sjedinjene Države rade i vode zajedno, a mi to i jesmo“, rekao je Bajden pozdravljajući Modija u Beloj kući.

Modi nastoji da podigne status koji Indija, najmnogoljudnija zemlja na svetu sa 1,4 milijarde stanovnika i peta po veličini ekonomija, ima na svetskoj sceni kao proizvodna i diplomatska elektrana, dok vodi zategnute veze sa Kinom.

Samo njegovo učešće na konferenciji za štampu u Beloj kući bilo je odraz suprotstavljenih političkih tradicija, što je prvi put da je Modi postavljao pitanja u takvom formatu u svom devetogodišnjem mandatu. Uzimao je po jedno pitanje od unapred odabranog američkog i indijskog novinara i odbacio kritike o stanju ljudskih prava u Indiji.

Vašington je frustriran bliskim vezama Indije sa Rusijom dok Moskva vodi rat u Ukrajini. Modi je izbegavao direktno pominjanje Rusije, ali je poslanicima rekao da sukob „prouzrokuje veliki bol u regionu. Budući da uključuje velike sile, ishodi su teški“.

Modijeva poseta nije prošla bez kontroverzi. Govor u Kongresu, koji je obično dvostranačka afirmacija gostujućeg lidera iz savezničke nacije, bojkotovali su neki liberalni zakonodavci, koji su naveli tretman Modijeve vlade prema muslimanskoj manjini u Indiji.

„Ohrabrujem svoje kolege koje se zalažu za pluralizam, toleranciju i slobodu štampe da mi se pridruže u tome“, napisala je predstavnica Aleksandrija Okasio-Kortez na Tviteru u sredu.

[1/9] Prva dama Džil Bajden i predsednik Džo Bajden pozdravljaju indijskog premijera Narendru Modija dok stiže na južni travnjak Bele kuće u Vašingtonu, 22. juna 2023. REUTERS/Evelin Hockstein

Modijev govor u Kongresu je takođe privukao gomilu posmatrača koji su uz aplauz uzvikivali „Modi, Modi“.

Dok se oko 7.000 dobronamernika okupilo na živopisnoj ceremoniji otvaranja u Beloj kući, daleko manja grupa demonstranata okupila se blokovima u znak protesta zbog prijatnosti Bajdenove administracije sa Modijem, koji predvodi hinduističku nacionalističku partiju Bharatija džanata.

Na pitanje američkog novinara o tome koje korake bi preduzeo da poboljša prava muslimana i drugih manjina, Modi je rekao da u Indiji „apsolutno nema prostora za diskriminaciju“.

Bajden je rekao novinarima da su on i Modi imali otvorenu diskusiju o demokratskim vrednostima.

U međuvremenu, predsednik Predstavničkog doma Kevin Makarti, republikanac, rekao je novinarima da planira dvostranačku kongresnu delegaciju u Indiji u oktobru.

Dve zemlje najavile su sporazume o poluprovodnicima, kritičnim mineralima, tehnologiji, kosmičkoj saradnji i odbrambenoj saradnji i prodaji.

Neki imaju za cilj diverzifikaciju lanaca snabdevanja kako bi se smanjila zavisnost od Kine. Drugi imaju za cilj da zagone tržište naprednim tehnologijama koje se mogu pojaviti na ratištima budućnosti. Oni su takođe okončali sporove u Svetskoj trgovinskoj organizaciji, a Indija je ukinula neke carine na američku robu.

Sjedinjene Države su najveći trgovinski partner Indije, ali SAD imaju mnogo veće trgovinske odnose sa Kinom, EU i severnoameričkim susedima.

Bajden i Modi će potpisati sporazum kojim će se dozvoliti Dženeral elektriku (GE.N) da proizvodi mlazne motore u Indiji za pogon indijskih vojnih aviona, kroz sporazum sa Hindustan Aeronautics. (HIAE.NS)

Brodovi američke mornarice u regionu moći će da se zaustavljaju u indijskim brodogradilištima radi popravke prema pomorskom sporazumu, a Indija će nabaviti naoružane bespilotne letelice MK-9B SeaGuardian američke proizvodnje.

Američki proizvođač čipova Micron Technologi (MU.O) planira jedinicu za testiranje i pakovanje poluprovodnika vrednu 2,7 milijardi dolara, koja će biti izgrađena u Modijevoj matičnoj državi Gudžarat. SAD će takođe olakšati kvalifikovanim indijskim radnicima da dobiju i obnove američke vize.

Indija se takođe složila da se pridruži sporazumu Artemis koji predvode SAD o istraživanju svemira i da radi sa NASA-om na zajedničkoj misiji na Međunarodnoj svemirskoj stanici 2024. godine.

Modi je bio u Sjedinjenim Državama pet puta otkako je postao premijer 2014. godine, ali mu je ovo prvo putovanje sa punim diplomatskim statusom državne posete. On će se obratiti američkim izvršnim direktorima na prijemu u petak.