Predsednik Džo Bajden će u ponedeljak ugostiti filipinskog predsednika Ferdinanda Markosa Mlađeg na razgovorima u Beloj kući jer raste zabrinutost zbog uznemiravanja kineske mornarice filipinskih brodova u Južnom kineskom moru.
Markosova poseta Vašingtonu dolazi nakon što su SAD i Filipini prošle nedelje završili svoje najveće ratne vežbe ikada i pošto će vazdušne snage dve zemlje u ponedeljak održati svoju prvu zajedničku obuku borbenih aviona na Filipinima od 1990. godine. Filipini su se ove godine složili da daju pristup SAD još četiri baze na ostrvima jer SAD nastoje da odvrate sve agresivnije akcije Kine prema Tajvanu i u spornom Južnom kineskom moru.
U međuvremenu, Kina je naljutila Filipine tako što je više puta uznemiravala patrole svoje mornarice i obalske straže i progonila ribare u vodama blizu filipinskih obala, ali za koje Peking tvrdi da su svoje.
Pre nego što je u nedelju otputovao u Vašington, Makros je rekao da je „odlučan da izgradi sve čvršće odnose sa Sjedinjenim Državama u širokom spektru oblasti koje ne samo da se bave problemima našeg vremena, već i onima koji su kritični za unapređenje naših suštinskih interesa .”
Sastanak u Ovalnoj kancelariji u ponedeljak je najnovija diplomatija na visokom nivou sa pacifičkim liderima od strane Bajdena, jer se njegova administracija bori sa povećanom vojnom i ekonomskom asertivnošću Kine i zabrinutošću zbog nuklearnog programa Severne Koreje. Markosova zvanična poseta Vašingtonu je prva poseta filipinskog predsednika u više od 10 godina.
Američki predsednik je prošle nedelje ugostio predsednika Južne Koreje Jun Suk Jeola u državnoj poseti u kojoj su dvojica lidera uvela nove korake u cilju odvraćanja Severne Koreje od napada na susede. Bajden bi trebalo da otputuje u Japan i Australiju u maju.
Očekuje se da će dve strane razgovarati o bezbednosnoj situaciji i izaći sa novim ekonomskim, obrazovnim, klimatskim i drugim inicijativama u okviru Markosove četvorodnevne posete Vašingtonu, rekao je visoki zvaničnik administracije za Asošijeted pres.
Zvaničnik, koji je želeo da ostane anoniman da bi pregledao posetu, rekao je da zvaničnici Bajdenove administracije žele da ponovo razviju „navike izgradnje saveza“ sa Filipinima jer su aspekti istorijski komplikovanih odnosa „atrofirali“ tokom godina.
Povećano kinesko uznemiravanje brodova u Južnom kineskom moru dodalo je još jednu dimenziju poseti. Dana 23. aprila, novinari AP-a i drugih medija bili su na brodu BRP Malapascua filipinske obalske straže u blizini Second Thomas Shoala kada je brod kineske obalske straže blokirao filipinski patrolni brod koji je uplovio u spornu plićaku. Filipini su od prošle godine podneli više od 200 diplomatskih protesta protiv Kine, najmanje 77 od kada je Markos preuzeo dužnost u junu.
Portparol Stejt departmenta Metju Miler u subotu je nazvao medijsko izveštavanje o tim susretima „oštrim podsetnikom“ na kinesko „uznemiravanje i zastrašivanje filipinskih brodova dok oni obavljaju rutinske patrole unutar svoje ekskluzivne ekonomske zone. Pozivamo Peking da odustane od svog provokativnog i nesigurnog ponašanja.
Bliski odnosi između SAD i Filipina nisu bili dani kada je Markos preuzeo dužnost. Činilo se da je sin i imenjak pokojnog filipinskog moćnika imao nameru da sledi put svog prethodnika, Rodriga Dutertea, koji je težio bližim vezama sa Kinom.
Pre nego što je Markos preuzeo dužnost prošle godine, Kurt Kembel, koordinator za pitanja Indo-Pacifika u Savetu za nacionalnu bezbednost Bele kuće, priznao je da bi „istorijska razmatranja“ mogla predstavljati „izazov“ u odnosu sa Markosom Mlađim. stalnu parnicu u Sjedinjenim Državama protiv imanja njegovog oca, Ferdinanda Markosa.
Američki žalbeni sud je 1996. potvrdio odštetu od oko 2 milijarde dolara na ime starijeg Markosa zbog mučenja i ubistva hiljada Filipinaca. Sud je potvrdio presudu porote iz 1994. na Havajima, gde je pobegao nakon što je bio primoran sa vlasti 1986. Tamo je umro 1989. godine.
Bajden i Makros sastali su se u septembru tokom Generalne skupštine UN, gde je predsednik SAD priznao ponekad „temenu“ prošlost dve zemlje.
Tokom njihovog privatnog sastanka, Bajden je Markosu naglasio njegovu želju da poboljša odnose i pitao Markosa kako administracija može da „ispuni vaše snove i nade“ za to, prema rečima visokog zvaničnika administracije.
Markos bi takođe trebalo da poseti Pentagon, da se sastane sa članovima kabineta i poslovnim liderima i iznese primedbe u vašingtonskom istraživačkom centru tokom posete.