Američki predsednik Džo Bajden otputovao je u utorak u fabriku kompanije Lockheed Martin u Troji u Alabami kako bi pohvalio napore SAD da podrže Ukrajinu i zahvalio se stotinama zaposlenih u fabrici u kojoj su završeni Džavelinsi koje SAD isporučuju Ukrajini.
Bajden je radnike Lockheeda označio kao centralnu ulogu u borbi za demokratiju.
„Želeo sam da dođem u Alabamu kako bih se uverio da američki narod zna… posao koji ovaj objekat obavlja u podršci ukrajinskoj borbi za slobodu“, rekao je on i dodao: „Došao sam da kažem hvala, hvala, hvala ti.“
Navodeći svoje vreme u poseti Iraku i Avganistanu kao senator i potpredsednik, on je rekao da je „bio na onim ratištima gde se ispaljuju projektili“, a zaposleni ovde prave „ogromnu razliku“ i „menjaju živote ljudi“ svojim raditi na sklapanju ovog oružja.
„Neverovatno je šta ste uradili“, rekao je on, ukazujući na „potresne“ zločine koje je počinila Rusija i „neverovatnu hrabrost“ Ukrajinaca.
SAD „predvode“ napore, rekao je, da pomognu Ukrajincima da se brane usred ruskih napada i ratnih zločina koji su u toku, a rad američkih zaposlenih u kompaniji Lockheed Martin to omogućava. I u mnogim slučajevima, kasnije je dodao, oni „prave budale od ruske vojske“.
Predsednik je rekao da je ovo „prelomna tačka u istoriji“, pozivajući se na svoje uverenje da je svet u bitci između autokratija i demokratija, centralnog stanara njegovog predsedništva.
Zaposleni u Lockheed Martinu, rekao je on, su u „prvoj, stvarno, bitci“ da utvrde da li demokratija može uspeti.
On je izneo drugo oružje, opremu i resurse koje su SAD poslale Ukrajini, napominjući da su SAD poslale više od 3 milijarde dolara u poslednja dva meseca kao bezbednosnu pomoć, „direktno ulaganje u odbranu slobode i same demokratije“.
Napori na prvim linijama demokratije u ovim ulogama su takođe dobri za američku ekonomiju, navodeći radna mesta koja su Lockheed Martin i drugi stvorili, rekao je on.
„Svaki radnik u ovom objektu i svaki američki poreski obveznik direktno doprinose borbi za slobodu, i to je nešto na šta svi možemo da budemo ponosni“, rekao je Bajden.
Bajden je pozvao Kongres da „brzo“ usvoji paket vojne, ekonomske i humanitarne pomoći vredan 33 milijarde dolara koji je podneo prošle nedelje. I navodeći ulogu poluprovodnika u proizvodnom procesu Javelina, on je takođe pozvao na brzo usvajanje dvopartijskog zakona o inovacijama, koji će pomoći da se proizvede više čipova, zajedno sa drugim odredbama – ističući njegovu dvostranačku podršku.
Poluprovodnici su „kritični“ za kapacitet proizvodnje odbrane, rekao je on, dodajući da zakon i pitanje „ujedinjuju“ i demokrate i republikance. On je takođe sugerisao da Komunistička partija Kine lobira kod poslanika da glasaju protiv, nazivajući nacrt imperativom nacionalne bezbednosti.