Predsednik SAD Džo Bajden, naoružan novim timom ekonomskih savetnika, u sredu je ciljao na republikanske planove da smanje potrošnju SAD dok se njegova administracija sprema za ogromnu borbu za očuvanje izdataka za koje pripisuje podstičući američki oporavak, prenosi Rojters.
U pitanju je odbijanje republikanaca da podignu zakonom propisani limit američkog duga od 31,4 triliona dolara osim ako Bajden ne pristane na smanjenje potrošnje. Bela kuća je saopštila da će se o takvim merama razgovarati tek nakon što se ukine gornja granica duga.
Sa sopstvenim rejtingom koji sada iznosi 36% uprkos niskoj nezaposlenosti tokom 53 godine i rastućem raspoloženju potrošača, Bajden je pokušao da preokrene scenario i uperi prst u republikansku agendu za koju je rekao da bi predstavljala poklon super-bogatim, velikim korporacijama i velike farmaceutske kompanije.
U govoru u sindikalnoj sali u predgrađu Merilenda, Bajden je optužio republikance, koji sada kontrolišu Predstavnički dom, da su ga naterali da pristane na smanjenje potrošnje, dok bi njihovi sopstveni planovi dodali dug od 3 triliona dolara.
„Kako će učiniti da se ovi brojevi ne sabiraju? Evo dogovora – ako republikanci pokušaju da oduzmu zdravstvenu zaštitu ljudima, povećaju troškove porodicama srednje klase ili gurnu Amerikance u siromaštvo, zaustaviću ih“, Bajden rekao.
Bajden kaže da će planovi njegove administracije smanjiti američki dug za još 2 biliona dolara povrh već napravljenih smanjenja od 1,7 biliona dolara, dok se pridržava svog obećanja da neće povećavati poreze za svakoga ko zarađuje manje od 400.000 dolara godišnje.
„Budimo kristalno jasni o tome šta se dešava“, rekao je. „Ako saberete sve predloge koje su moji republikanski prijatelji u Kongresu do sada ponudili, oni bi dodali još 3 biliona dolara na dug tokom 10 godina.
Otkako su prošlog meseca preuzeli kontrolu nad Predstavničkim domom, republikanci su doneli mere za poništavanje ili ublažavanje zakona koje podržava Bajden, uključujući Zakon o smanjenju inflacije, koji uključuje zelene poreske kredite i reforme usmerene na snižavanje cena lekova na recept.
Republikanci tvrde da je federalna potrošnja previsoka i da će podstaći inflaciju dok će povećati nivo američkog duga.
Demokrate u Senatu spremaju se da se razdvoje svojim matičnim državama i hvale dosadašnje Bajdenove ekonomske pobede, kao što su ograničenja cena insulina, poreski krediti u vezi sa energijom i infrastrukturni grantovi.
Oni takođe planiraju zasebnu konferenciju za novinare u sredu sa ciljem da se istakne planirana smanjenja budžeta republikanaca u Predstavničkom domu. Predsednik je u utorak odabrao nove saveznike da pomognu u vođenju borbe, imenovavši potpredsednika Federalnih rezervi Laela Brejnarda da zameni Diza, i imenovavši Džareda Bernštajna za predsednika Saveta ekonomskih savetnika.
Takođe je dao nova ovlašćenja zameniku direktora Nacionalnog ekonomskog saveta Bharatu Ramamurtiju, bivšem savetniku senatorke Elizabet Voren i glasnom kritičaru neočekivanih profita naftnih i gasnih kompanija, i imenovao glavnog ekonomistu Ministarstva rada Džoel Gembl za jednog od Brejnardovih zamenika.
Bajdenov govor Međunarodnom bratstvu radnika u elektrotehnici 26 u Lanhamu, Merilend, zasnovan je na njegovom obraćanju o stanju u Uniji prošle nedelje u kojem je napadao naftne kompanije da ostvaruju visoke profite i udvostručio obećanja da će uništiti ekonomiju koja se „proliva“ od kreiranja politike.