Predsednik Džo Bajden će razgovarati o naporima da se okonča rat u Ukrajini sa Južnoafrikancem Sirilom Ramafozom, koji je izbegao da osudi Rusiju, kada se dvojica lidera sastanu u Beloj kući u petak, prema američkom saopštenju, prenosi Rojters.
„Cilj je da razgovaramo o sukobu u Ukrajini: kako smo tamo stigli i kako da izađemo iz njega, i da čujemo od predsednika Ramafoze o njegovim razmišljanjima o najboljem putu napred, podelimo naše o tome kako da upravljamo konfliktom. i da donesemo zaključak“, rekao je visoki zvaničnik Bajdenove administracije.
Bajden, koji je predvodio međunarodnu koaliciju da kazni ruskog predsednika Vladimira Putina za skoro sedmomesečni rat u Ukrajini, želi pomoć Južne Afrike u naporima koji uključuju primoravanje Moskve da prodaje svoju naftu po cenama ispod tržišnih.
Očekuje se da će dvojica lidera razgovarati i o trgovini, klimi i energetici, dok Bajden pojačava angažmane sa afričkim zemljama i baca oprezno oko na investicije i diplomatiju rivala Rusije i Kine na kontinentu.
Ramafosa se opirao pozivima da se Rusija direktno osudi za rat, umesto da se protivi opštoj upotrebi sile. U martu je za regionalnu nestabilnost okrivio širenje NATO-a na istok i rekao da sukob treba da bude rešen pregovorima u kojima posreduju Ujedinjene nacije, a ne sankcijama predvođenim Zapadom koje nanose štetu „zemljama posmatrača“.
Južna Afrika je bila jedna od 17 afričkih zemalja koje su se uzdržale od glasanja u UN osudivši napad Rusije.
Ramafosina partija Afričkog nacionalnog kongresa (ANC), koja upravlja Južnom Afrikom od okončanja vladavine bele manjine 1994. godine, imala je jake veze sa bivšim Sovjetskim Savezom, koji je obučavao i podržavao aktiviste protiv aparthejda tokom Hladnog rata.
Međutim, Južna Afrika i dalje uživa visok nivo diplomatskog uticaja među ruskim rivalima na Zapadu u odnosu na njenu ekonomsku veličinu od mirne tranzicije ka demokratiji.
Prošlog meseca, tokom posete Južnoj Africi, američki državni sekretar Entoni Blinken rekao je da Sjedinjene Države neće diktirati izbore Afrike, nakon ranijeg obećanja da će „stvari raditi drugačije“, nakon uvredljivih opaski bivšeg predsednika SAD Donalda Trampa o afričkim zemljama.
Afrikanci često negoduju da su pozorište za takmičenje između Kine, Rusije i zapadnog poretka. Kriza u Ukrajini pogoršala je dugogodišnje rivalstvo oko afričkih prirodnih resursa, trgovine i bezbednosnih veza.
Rat i globalna inflacija izvršili su pritisak na Južnu Afriku, gde je polovina stanovništva živela ispod granice siromaštva i pre krize ograničila je izvoz žitarica i đubriva iz Rusije i Ukrajine.
Smanjenje izvoza prirodnog gasa i nafte iz tih zaraćenih zemalja takođe je podstaklo južnoafrički ugalj, glavni domaći resurs, i unazadilo ciljeve dekarbonizacije za jednu od svetskih ekonomija sa najviše ugljenika.
Bajden bi trebalo da ugosti još lidera sa kontinenta u decembru, kada će članovi ANC-a takođe izabrati da li da zadrže Ramafosu kao lidera svoje stranke.