Predsednici Komunikacionih radnika Amerike i Ujedinjenog udruženja radnika i šegrta industrije vodovoda i cevovoda Sjedinjenih Država i Kanade takođe će učestvovati, kao i brojni zvaničnici Bele kuće i kabineta, uključujući sekretarku za trgovinu Ginu Raimondo.
Senat je u utorak sa 64 prema 34 podržao proceduralnu meru smanjene verzije zakona kojom se obezbeđuju desetine milijardi dolara subvencija i poreskih kredita za industriju poluprovodnika.
Senat bi trebalo da održi još jedno proceduralno glasanje o toj meri kasnije u ponedeljak, a predsedavajuća Predstavničkog doma Nensi Pelosi rekla je u petak da bi konačna radnja mogla da se desi kasnije ove nedelje.
Predlog zakona ima za cilj da ublaži nedostatak koji je poremetio proizvodnju u industrijama od automobila do elektronike i oružja visoke tehnologije.
To je deo širokog napora vlade da se suprotstavi rastućoj Kini i ublaži probleme u lancu snabdevanja smanjenjem oslanjanja američkih kompanija na poluprovodnike inostrane proizvodnje.
Predlog zakona uključuje oko 52 milijarde dolara subvencija za proizvodnju poluprovodnika u SAD, kao i novi, četvorogodišnji poreski kredit od 25 odsto za podsticanje kompanija da grade fabrike poluprovodnika u SAD. Poreski kredit se procenjuje na oko 24 milijarde dolara. Postoje i druge odredbe, uključujući program grantova od milijardu dolara za „zajednice koje su uporno u nevolji“.
Senat je odobrio dvostranački zakon od 250 milijardi dolara kojim se povećava potrošnja na tehnološko istraživanje i razvoj u junu 2021. godine, dok je Dom usvojio sopstvenu verziju u februaru.