Bajden: Američko-filipinski „gvozdeni“ partneri usred tenzija u Kini

Bajden: Američko-filipinski „gvozdeni“ partneri usred tenzija u Kini

Predsednik Džo Bajden ponovio je posvećenost SAD bezbednosti Filipina i istakao „duboko prijateljstvo“ dve nacije dok je u ponedeljak dočekao filipinskog predsednika Ferdinanda Markosa Mlađeg na razgovorima u Beloj kući, jer raste zabrinutost zbog maltretiranja kineske mornarice Filipinski brodovi u Južnom kineskom moru, piše AP.

Markosova poseta Vašingtonu dolazi nakon što su SAD i Filipini prošle nedelje završili svoje najveće ratne vežbe ikada i pošto će vazdušne snage dve zemlje u ponedeljak održati svoju prvu zajedničku obuku za borbene avione na Filipinima od 1990. godine. Filipini su se ove godine složili da daju SAD pristup još četiri baze na ostrvima dok SAD žele da odvrate sve agresivnije akcije Kine prema Tajvanu i u spornom Južnom kineskom moru.

U međuvremenu, Kina je naljutila Filipine tako što je više puta uznemiravala patrole svoje mornarice i obalske straže i progonila ribare u vodama koje su blizu filipinskih obala, ali koje Peking smatra svojim.

Ali kada je Bajden razgovarao sa Markosom, američki predsednik se potrudio da primeti napredak u američko-filipinskim odnosima – onima koji su godinama imali uspone i padove i koji je bio u teškom položaju kada je Markos preuzeo dužnost manje od pre godinu dana.

„Suočavamo se sa novim izazovima i ne mogu da zamislim boljeg partnera od vas. Bajden je rekao Markosu na početku njihovog sastanka u Ovalnom kabinetu. „Sjedinjene Države takođe ostaju oklopne u našoj posvećenosti odbrani Filipina, uključujući i Južno kinesko more, i mi ćemo nastaviti da podržavamo vojnu modernizaciju Filipina.

Markos je rekao da je odnos od suštinskog značaja jer se Filipini i Pacifik nalaze u „verovatno najkomplikovanijoj geopolitičkoj situaciji na svetu trenutno“.

Sastanak u Ovalnoj kancelariji u ponedeljak je najnovija diplomatija na visokom nivou sa pacifičkim liderima od strane Bajdena, jer se njegova administracija bori sa povećanom vojnom i ekonomskom asertivnošću Kine i zabrinutošću zbog nuklearnog programa Severne Koreje. Markosova zvanična poseta Vašingtonu je prva poseta filipinskog predsednika u više od 10 godina.

Američki predsednik je prošle nedelje ugostio predsednika Južne Koreje Jun Suk Ieola u državnu posetu tokom koje su dvojica lidera uvela nove korake u cilju odvraćanja Severne Koreje od napada na svoje susede. Bajden bi trebalo da otputuje u Japan i Australiju u maju.

Očekuje se da će dve strane razgovarati o bezbednosnoj situaciji i izaći sa novim ekonomskim, obrazovnim, klimatskim i drugim inicijativama u okviru Markosove četvorodnevne posete Vašingtonu, prema dvojici visokih zvaničnika Bajdenove administracije.

Zvaničnici, koji su informisali novinare o uslovu anonimnosti da bi videli sastanak lidera, rekli su da će Bela kuća iskoristiti posetu da najavi transfer tri aviona C-130 i obalskih patrolnih brodova na Filipine, novu američku trgovinsku misiju fokusiranu o povećanju američkih investicija u inovacionu ekonomiju Filipina, novom obrazovnom programu i još mnogo toga.

Povećano kinesko uznemiravanje brodova u Južnom kineskom moru dodalo je još jednu dimenziju poseti. Dana 23. aprila, novinari Asošijeted presa i drugih medija bili su na brodu BRP Malapascua filipinske obalske straže u blizini Second Thomas Shoal-a kada je brod kineske obalske straže blokirao filipinsko patrolno plovilo koje je uplovilo u spornu plićaku. Filipini su od prošle godine podneli više od 200 diplomatskih protesta protiv Kine, najmanje 77 od kada je Markos preuzeo dužnost u junu.

Portparol Stejt departmenta Metju Miler u subotu je nazvao medijsko izveštavanje o tim susretima „jakim podsetnikom“ na kinesko „uznemiravanje i zastrašivanje filipinskih brodova dok preduzimaju rutinske patrole unutar svoje ekskluzivne ekonomske zone“.

„Pozivamo Peking da odustane od svog provokativnog i nesigurnog ponašanja“, rekao je Miler.

Američki i tajvanski zvaničnici su takođe uznemireni nedavnim kritičkim komentarima kineskog ambasadora na Filipinima Huanga Silijana o tome da su Filipini odobrili američkoj vojsci povećan pristup bazama.

Huang je na jednom aprilskom forumu navodno rekao da bi Filipini trebalo da se suprotstave nezavisnosti Tajvana „ako vam je iskreno stalo do 150.000 OFV-a” na Tajvanu, koristeći akronim za radnike iz inostranstva.

Kina polaže pravo na ostrvo kojim upravljaju sami. Filipini, kao i SAD, imaju politiku „Jedne Kine“ koja priznaje Peking kao kinesku vladu, ali dozvoljava neformalne odnose sa Tajvanom. Markos nije eksplicitno rekao da će njegova zemlja pomoći Sjedinjenim Državama u bilo kom oružanom slučaju na Tajvanu.

Zvaničnici su Huangove komentare opisali kao jednu od mnogih nedavnih provokativnih akcija Kineza da izvrše pritisak na Filipine.

Jedan zvaničnik je rekao da Markos i dalje želi da blisko sarađuje sa Vašingtonom i Pekingom, ali da se „nalazi u situaciji“ u kojoj su „koraci koje Kina preduzima duboko zabrinjavajući“.

Bliski odnosi između SAD i Filipina nisu bili dani kada je Markos preuzeo dužnost. Činilo se da je sin i imenjak pokojnog filipinskog moćnika imao nameru da sledi put svog prethodnika, Rodriga Dutertea, koji je težio bližim vezama sa Kinom.

Pre nego što je Markos preuzeo dužnost prošle godine, Kurt Kembel, koordinator za pitanja Indo-Pacifika u Savetu za nacionalnu bezbednost Bele kuće, priznao je da bi „istorijska razmatranja“ mogla predstavljati „izazov“ u odnosu sa Markosom Mlađim. stalnu parnicu u Sjedinjenim Državama protiv imanja njegovog oca, Ferdinanda Markosa.

Američki žalbeni sud je 1996. potvrdio odštetu od oko 2 milijarde dolara na ime starijeg Markosa zbog mučenja i ubistva hiljada Filipinaca. Sud je potvrdio presudu porote iz 1994. na Havajima, gde je pobegao nakon što je bio primoran sa vlasti 1986. Tamo je umro 1989. godine.

Markos je napomenuo da je poslednji put posetio Belu kuću kada je njegov otac bio na vlasti.

Bajden i Markos su se sastali u septembru tokom Generalne skupštine Ujedinjenih nacija, gde je predsednik SAD priznao ponekad „temenu“ prošlost dve zemlje.

Tokom njihovog privatnog sastanka, Bajden, demokrata, naglasio je Markosu njegovu želju da poboljša odnose i pitao Markosa kako administracija može da „ispuni vaše snove i nade“ da to uradi, rekao je visoki zvaničnik administracije za Asošijeted pres.

Markos bi takođe trebalo da poseti Pentagon, da se sastane sa članovima kabineta i poslovnim liderima i iznese primedbe u vašingtonskom trustu mozgova tokom svoje posete.