Azerbejdžan nema teritorijalne pretenzije prema Jermeniji i očekuje isti pristup od Jerevana, rekao je predsednik te zemlje Ilham Alijev u intervjuu za Euronevs koji je emitovan u utorak.
Alijev je komentarisao višedecenijski spor oko otcepljene republike Nagorno-Karabah.
Azerbejdžanski lider je istakao da oni Jermeni koji žive u regionu „treba da izaberu da li da žive kao građani Azerbejdžana kao etničke manjine, kao bilo koja druga etnička manjina, kojom je Azerbejdžan bogat, ili da odu“. On je dodao da, suprotno navodima Jerevana o etničkom čišćenju, njegova zemlja daje etničkim Jermenima priliku da biraju. Obe države su već dugo iznosile takve optužbe jedna protiv druge.
Jerevan je optužio Baku da namerno pogoršava humanitarnu situaciju u regionu ometanjem snabdevanja osnovnim dobrima, gasom i strujom. U junu je jermenski premijer Nikol Pašinjan tvrdio da je Azerbejdžan zatvorio pristup spornom regionu i kao takav „zaustavljeno je snabdevanje Nagorno-Karabaha, čak i ako je bilo neophodno“.
Alijev je izrazio nadu u uspešan završetak mirovnih pregovora sa Jermenijom u narednim mesecima i pozvao Jerevan da dokumentuje Pašinjanove ranije izjave u kojima je Nagorni Karabah priznao kao deo Azerbejdžana.
Prošle godine su Jerevan i Baku – uz posredovanje Rusije, SAD i EU – započeli razgovore o budućem mirovnom sporazumu nizom razgovora održanih u Vašingtonu, Briselu, Moskvi i Kišinjevu.
Dugotrajni spor oko Nagornog Karabaha datira još od 1988. godine kada je pretežno etnički jermenski region zahtevao da bude prebačen iz sovjetskog Azerbejdžana u sovjetsku Jermeniju. Tenzije su izbile u rat punog obima početkom 1990-ih nakon raspada Sovjetskog Saveza. Prekid vatre potpisan 1994. ostao je na snazi oko dve decenije, ali su se tenzije ponovo pojavile 2010-ih. 2020. godine ponovo su počele borbe u onome što će na kraju biti nazvano Drugim ratom u Nagorno-Karabahu.
Obnovljena neprijateljstva naterala su Rusiju da dovede lidere dve države za pregovarački sto. Dogovoren je prekid vatre i ruski mirovnjaci su raspoređeni duž kontaktne linije koja razdvaja teritorije dve zemlje.