Ovo je izjavio austrijski kancelar Karl Negamer tokom putovanja na Kipar, piše „Evropska istina“ pozivajući se na Euractiv.
Prema podacima Ministarstva unutrašnjih poslova, Austrija je na drugom mestu u EU po broju izbeglica po glavi stanovnika posle Kipra.
U prvih šest meseci 2022. godine broj tražilaca azila porastao je za 185 odsto. Prema Neghammeru, 80% ovih tražilaca azila putuje ilegalno u Austriju.
„Novi sistem azila je konačno potreban celoj Evropi. Ovakav kakav je bio, ne može i ne treba da se nastavi. Neprihvatljivo je mešati ekonomske migracije i izbeglice“, naglasio je on.
U junu je EU počela da primenjuje mehanizam dobrovoljne solidarnosti, koji uključuje preseljenje ili finansijsku pomoć državama članicama koje dele najveći teret izbeglica.
„Imamo 13 zemalja učesnica koje su već spremne da se presele. I do sada su dostigle brojku od više od 1.000 preseljenja“, rekla je evropska komesarka za unutrašnje poslove Ilva Johannson ministrima unutrašnjih poslova EU u ponedeljak u Pragu.
Austrija ne učestvuje u mehanizmu dobrovoljne solidarnosti EU, jer zemlja kategorički odbija obavezno kretanje migranata između država članica.
Umesto toga, Beč se kladi na strože granične kontrole i bržu repatrijaciju ilegalnih migranata.
„Potrebna nam je snažna zaštita spoljnih granica i mnogo jači mandat za oficire FRONTEKS-a na terenu“, rekao je Negamer.
Austrijski ministar unutrašnjih poslova Gerhard Karner je takođe istakao potrebu za bržom repatrijacijom ilegalnih migranata i predložio model sličan britanskom sporazumu sa Ruandom, gde se migranti čiji su zahtevi za azil odbijeni deportuju u tu afričku zemlju.
Međutim, Evropski sud za ljudska prava je intervenisao i sredinom juna zaustavio letove za deportaciju iz Britanije u Ruandu.
Uprkos ovim pravnim izazovima, Karner je rekao da bi model mogao da se primeni i u EU. „Znam da to trenutno nije pravno moguće, ali moramo da razgovaramo o tome i razgovaramo o tome“, rekao je Karner.