Austrija se izjašnjava protiv proširenja Šengena

Austrija se izjašnjava protiv proširenja Šengena

Austrija u ovom trenutku ne bi podržala proširenje šengenske zone, izjavio je ministar unutrašnjih poslova zemlje Gerhard Karner, navodeći slabu kontrolu na spoljnim granicama te oblasti. Njegov komentar je usledio ubrzo nakon što je komesarka EU za unutrašnje poslove Ilva Johansson sugerisala da je vreme da Bugarska, Hrvatska i Rumunija postanu strane u sporazumu.

Govoreći u petak za austrijski list Kurier, Karner je rekao: „Glasanje o proširenju ne bi bilo na vreme sada, kada sistem spoljnih granica ne funkcioniše. ” Ministar je naveo trenutni protok migranata preko Balkana. On je naveo da je samo od početka ove godine u Austriji uhapšeno više od 90.000 ilegalnih migranata.

Karner je upozorio da „proširivanje pokvarenog sistema ne može da funkcioniše. ” On je ponovio da „zaštita spoljnih [šengenskih] granica nije uspela. ”

Izveštaj sugeriše da bi se potencijalno proširenje oblasti bez granica pokazalo kao sporna tema na specijalnom sastanku ministara unutrašnjih poslova EU sledeće nedelje.

Komentar austrijskog zvaničnika usledio je ubrzo nakon što je Johanson u sredu ustvrdio da je „krajnje vreme da se poželi dobrodošlica“ Bugarskoj, Hrvatskoj i Rumuniji u šengensku zonu, pozivajući sve zemlje članice EU da podrže njihovo pristupanje.

Očekuje se da će se glasanje održati 8. decembra, uz jednoglasnu podršku svih 27 nacija koja je potrebna za donošenje odluke.

Osnovan 1995. godine, šengenski prostor trenutno obuhvata sve zemlje članice EU osim tri gore navedene zemlje i Irske i Kipra. Još četiri zemlje izvan bloka su takođe deo zone: Island, Lihtenštajn, Norveška i Švajcarska.

Šengenskim sporazumom ukinute su kontrole na granicama između potpisnica.

Međutim, neke nacije, uključujući Austriju, odlučile su da ih vrate u funkciju usred migrantske krize 2015. kako bi sprečile tražioce azila da masovno uđu na njihove teritorije.