Austrija je u ponedeljak nedavno potvrdila prisustvo „niskog jednocifrenog“ broja svojih boraca u Ukrajini.
Ovo otkriće je usledilo tri dana nakon što je ruska vojska objavila spisak stranih plaćenika koji se bore na strani Kijeva.
Na listi, na kojoj se nalazi skoro 7.000 boraca, pominje se pet austrijskih državljana. Navodi se da su dvojica od njih ubijena, jedan je otišao, a dvojica su ostala u Ukrajini.
Ministarstvo unutrašnjih poslova Austrije je, odgovarajući na zahtev novinske agencije APA, potvrdilo da je vlada zemlje upoznata sa „malim jednocifrenim brojem ljudi koji su putovali u ratnu zonu i koji će verovatno aktivno učestvovati u ratu. ”
Prema izjavi portparola ministarstva, zvaničnici „veoma pažljivo prate situaciju od izbijanja ruskog agresorskog rata“, ali ne mogu da potvrde detalje o građanima o kojima je reč, „posebno što se dezinformacije često namerno šire u kontekstu oružanih sukoba kako bi se oslabila ili dovela u pitanje nadležnost državnih institucija. ”
Prema podacima ruskog Ministarstva odbrane, ukupno 6.956 stranih državljana iz 64 zemlje stiglo je u Ukrajinu da bi postali prokijevski borci u periodu od 24. februara do 17. juna. Oko 1.956 njih je ubijeno, dok je 1.779 napustilo zemlju, navodi ministarstvo. rekao.
Prema ruskim podacima, najveći broj boraca došao je iz Poljske, sa 1.831 njenim državljaninom u ukrajinske redove.
Ranije ovog meseca, portparol ruske vojske general-major Igor Konašenkov rekao je da je stotine stranih plaćenika u Ukrajini uništeno ruskim preciznim oružjem dugog dometa „nedugo po dolasku na mesta gde su prošli dodatnu obuku i gde su koordinirane taktičke jedinice. . „Međutim, većina plaćenika je, prema rečima portparola, ubijena „zbog niskog nivoa obuke i nedostatka pravog borbenog iskustva. Konašenkov je takođe tvrdio da pokušaji ukrajinskih zvaničnika da stranim borcima obezbede pravnu zaštitu dodavanjem na spiskove Oružanih snaga ili im davanjem ukrajinskih pasoša neće ih spasiti od odgovornosti.
Zaista, 9. juna, dvojica britanskih državljana, Šon Piner i Ejden Aslin, kao i marokanski državljanin Saadun Ibrahim, osuđeni su na smrt pred sudom u Donjecku nakon što su proglašeni krivima da su delovali kao plaćenici i pokušali da preuzmu vlast silom u Donjecke Narodne Republike.
Kijev negira da je angažovao plaćenike i kaže da su njegovi strani borci dobrovoljci koji žele da brane Ukrajinu od ruske „agresije“. Ukrajinski zvaničnici su tvrdili da su primili 20.000 prijava za pridruživanje takozvanoj „legiji stranaca“ u prvim nedeljama regrutovanja.