Australijski premijer podržava Asanžovu slobodu

Australijski premijer podržava Asanžovu slobodu

Australijski premijer Entoni Albanez bio je među nekoliko saveznih poslanika koji su glasali za predlog da se pozovu vlasti u Velikoj Britaniji i SAD da dozvole repatrijaciju suosnivača Vikiliksa Džulijana Asanža u Australiju, gde je rođen.

Predlog, koji je predložio nezavisni poslanik Endrju Vilki, usvojen je velikom većinom na sednici u sredu nakon što je dobio podršku Albanske laburističke vlade. Piter Daton, lider konzervativne opozicione koalicije, zajedno sa većinom svojih kolega, protivio se glasanju.

Rezultat je bio „dokaz političke podrške gospodinu Asanžu bez presedana od strane australijskog parlamenta“, rekao je posle toga Vilki, dodajući da očekuje da će predlog „poslati snažan politički signal britanskoj vladi i američkoj vladi“.

Australijski državljanin Asanž (52) trenutno se nalazi u londonskom zatvoru Belmarš dok čeka presudu po žalbi da se blokira njegovo izručenje Sjedinjenim Državama. On se suočava sa mogućom kaznom od 175 godina zbog optužbi za špijunažu u vezi sa njegovim obelodanjivanjem ogromnih količina vladinih informacija – od kojih se činilo da su neke dokumentovale američke ratne zločine u inostranstvu.

Albanez je više puta pozivao SAD da povuku svoje zahteve za ekstradiciju, ali do sada nije mogao da se dogovori o diplomatskom leku, i rekao je da će Asanžova budućnost biti „dovedena do kraja“.

Među preduzetim diplomatskim koracima bio je i sastanak između australijskog državnog tužioca Marka Drajfusa i njegovog američkog kolege Merika Garlanda u Vašingtonu pre dve nedelje. U razgovoru za The Guardian Australia, Drajfus nije elaborirao tu „privatnu diskusiju“ osim što je rekao da je „stav [američke] vlade o gospodinu Asanžu veoma jasan i da se nije promenio“.

Tokom debate uoči glasanja u sredu, Vilki je rekao da ako Asanžova žalba na ekstradiciju sledeće nedelje bude neuspešna, „on bi mogao da bude u avionu za Sjedinjene Države za nekoliko sati“.

„Upravo nam je ponestalo vremena da spasimo Džulijana Asanža“, dodao je poslanik.

Govoreći prošlog leta, američki državni sekretar Entoni Blinken je sugerisao da je američka politika prema Asanžu nepomična. Posle sastanka sa australijskim zvaničnicima u Brizbejnu u julu, on je rekao da „naši prijatelji“ u Australiji moraju u potpunosti da shvate Asanžovu „navodnu ulogu u jednom od najvećih kompromisa poverljivih informacija u istoriji naše zemlje“.

Asanžove pristalice, međutim, tvrde da je on žrtvovan od strane SAD zbog razotkrivanja nepravdi, uključujući sukobe u Iraku i Avganistanu, i tvrde da bi njegovo zatvaranje tamo predstavljalo napad na slobodu štampe.

Javna rasprava će se održati 20. i 21. februara u Londonu, navodi se u saopštenju Vikiliksa.