Australija optužuje Kinu za „čin agresije“

Australija optužuje Kinu za „čin agresije“

Australijski ministar odbrane Piter Daton optužio je Kinu da je izvršila „čin agresije“ nakon što se pomorski brod Narodne oslobodilačke vojske približio 50 nautičkih milja od centra za pomorske komunikacije.

Australijsko ministarstvo odbrane saopštilo je da je obaveštajni brod klase Dongdiao Haivangking ušao u ekskluzivnu ekonomsku zonu zemlje, koja se proteže 200 milja do mora, i da je nadgledan u proteklih pet dana.

Plovilo je zagrlilo obalu zapadne Australije i plovilo blizu Eksmauta, gde se grupa radio tornjeva nalazi u pomorskoj bazi koju koriste podmornice SAD i drugih saveznika, a sada je putovala na severoistok.

Daton je rekao da je „neobično“ da australijske vlasti nisu bile obaveštene o kursu broda i da je „bez presedana“ da je kineski brod krenuo tako daleko na jug.

Upitan o Datonovim komentarima, portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova Džao Liđijan rekao je da nije upoznat sa situacijom, ali da se Peking „uvek pridržava međunarodnih zakona i konvencija“.

„Relevantni političari u Australiji bi trebalo da sagledaju stvari mirno i objektivno i trebalo bi da se uzdrže od alarmizma“, rekao je Džao.

Otkrivanje je najnoviji znak napetosti između Kanbere i Pekinga, koji su upleteni u diplomatski i trgovinski sukob. Brod PLA koji je koristio laser protiv australijskog osmatračkog aviona u moru Arafura kod severne obale Australije u martu i bezbednosni pakt potpisan prošlog meseca između Kine i Solomonskih ostrva povećali su trenja.

Odluka Australije da potpiše sporazum o odbrani Aukusa sa SAD i Velikom Britanijom kako bi se suprotstavila sve agresivnijoj Kini takođe je razbesnela Peking.

Dutton je izneo ove navode samo nedelju dana uoči izbora koji se delom vode iz razloga nacionalne bezbednosti. Vlada je tvrdila da se opozicionoj Laburističkoj partiji — koja je prva u anketama — ne može verovati da štiti zemlju od Kine.

Ali on je negirao da je odluka o objavljivanju manevara Haivangkinga bila dio vladine predizborne kampanje. „Najbolje je da ljudi budu potpuno svjesni koji je veoma neobičan put i kurs kojim su krenuli“, rekao je Dutton.

Markus Helijer, viši analitičar u istraživačkom centru Australijskog instituta za stratešku politiku, rekao je da kineska mornarica ima pravo da je preuzela taj kurs, ali da je to najnoviji pokazatelj dometa Pekinga.

„Nema ničeg tehnički nezakonitog u vezi sa tim, ali to je još jedna demonstracija njihove rastuće sposobnosti i videćemo sve više i više ovoga“, rekao je on. „Mi smo veoma atraktivna meta zbog naše bliskosti sa SAD.“

Datonova optužba izrečena je direktno nakon debate između Marise Paine, ministarke inostranih poslova Australije, i njene laburističke koleginice Peni Vong, tokom koje su se oboje složili da će se suprotstaviti ekonomskom i diplomatskom pritisku Kine nakon izbora.

„Naš odnos sa Kinom se promenio jer se Kina promenila“, rekla je Vong, dodajući da njena stranka neće napraviti „korak unazad“ ako bude izglasana na vlasti.

Sjao Ćan, kineski ambasador u Australiji od januara, nastojao je da smiri odnose poslednjih dana. „Zdrav i stabilan odnos je u fundamentalnom interesu naše dve zemlje i našeg naroda. Uzajamna korist je imperativ, jedini put za razvoj odnosa Kine i Australije“, napisao je ove nedelje za Australian Financial Review.