Australija „apsolutno“ nije obećala da će podržati SAD u sukobu oko Tajvana u zamenu za američke podmornice klase Virdžinija, izjavio je u nedelju australijski ministar odbrane Ričard Marles.
Australija, SAD i Britanija su ove nedelje predstavile višedecenijski projekat AUKUS u okviru kojeg će Australija kupiti američke vojne podmornice pre zajedničke britanske i australijske proizvodnje i rada nove klase podmornica, SSN-AUKUS.
Australska laburistička vlada levog centra veruje da je dogovor od 368 milijardi australijskih dolara (244,06 milijardi dolara) neophodan s obzirom na jačanje kineske vojske u regionu, koje je označila kao najveće od Drugog svetskog rata.
Upitan na televiziji Ej-Bi-Si da li se Australija, u zamenu za pristup američkim vojnim podmornicama, obavezala da će pomoći tokom sukoba oko Tajvana, Marles je rekao: „Naravno da nije, niti je tražena”.
Kina gleda na Tajvan kojim se demokratski upravlja kao na sopstvenu teritoriju, što Tajvan osporava.
Upitan o tome da li postoji „kuid pro kuo“ dug prema SAD koji proizilazi iz sporazuma o podmornicama, Marles je rekao: „Apsolutno ne“.
Prema sporazumu sa AUKUS-om, koji su azijski saveznici pozdravili, ali koji je Peking kritikovao kao čin nuklearnog širenja, SAD nameravaju da prodaju Australiji tri američke podmornice klase Virdžinija, koje je napravio General Dinamics, početkom 2030-ih, sa opcijom za Australija da kupi još dva.
Australijski premijer Entoni Albanez rekao je da će program početi sa ulaganjem od 6 milijardi australijskih dolara u naredne četiri godine za proširenje baze podmornica i podmorničkih brodogradilišta u zemlji, kao i za obuku kvalifikovanih radnika.
Australija takođe treba da obezbedi 3 milijarde australijskih dolara za proširenje kapaciteta brodogradnje u SAD i Britaniji, sa najvećim delom novca za ubrzanje proizvodnje američkih podmornica klase Virdžinija.