Australija je u sredu objavila ciljane finansijske sankcije i zabrane putovanja protiv „pojedinaca odgovornih za ogromna kršenja ljudskih prava“ u Mjanmaru dve godine nakon što je vojna hunta preuzela vlast u toj zemlji jugoistočne Azije, piše AP.
Australija je takođe uvela dodatne sankcije iranskim pojedincima i entitetima zbog „odvratnih zloupotreba ljudskih prava“, navodi se u saopštenju vlade.
Sankcije Mjanmara ciljaju na 16 članova vladajućeg režima vojske i dva entiteta pod vojnom kontrolom, saopštila je vlada.
Dve uzastopne australijske vlade odolele su se pozivima da se uvedu sankcije Mjanmaru od vojnog preuzimanja vlasti 1. februara 2021, dok je ekonomista iz Sidneja Šon Tarnel, savetnik izabranog lidera Mjanmara Aung San Su Ći, priveden od strane vojske.
Turnel je osuđen na tri godine zatvora zbog kršenja zakona o službenim tajnama Mjanmara i zakona o imigraciji, ali je pušten u novembru kao deo šire amnestije zatvorenika i deportovan.
Međutim, hunta je u decembru izdala dekret koji je kružio društvenim medijima, poništavajući njegovu amnestiju i naređujući mu da se pojavi na sudu u Mjanmaru zbog širenja „dezinformacija“ u medijima.
Ministarstvo spoljnih poslova i trgovine Australije je u prošlonedeljnom saopštenju navelo da je vlada „duboko zabrinuta“ što je Mjanmar poništio Tarnelovu amnestiju i izdao poziv za njegovo pojavljivanje na sudu.
„Australijska vlada nikada nije prihvatila osnovu za pritvor prof. Turnela, niti optužbe protiv njega, i razočarani smo što se od njega sada traži da odgovara za nedefinisano delo nakon puštanja iz pritvora“, navodi se u saopštenju.
Turnel se zalagao za sankcije Australije protiv Mjanmara od njegovog puštanja na slobodu.
„Sankcije bi izazvale zanemarljiv efekat na prosečnu osobu u Mjanmaru i ništa u poređenju sa patnjom koja se dogodila pod huntom“, rekao je Turnel za australijski list pre nego što su sankcije objavljene.
Nove sankcije Iranu ciljaju na pojedince i subjekte koji su uključeni u nasilno gušenje protesta nakon što je 22-godišnja Mahsa Amini umrla u septembru prošle godine dok ga je držala policija za moral.
Sankcije takođe ciljaju na pojedince i subjekte koji su uključeni u isporuku dronova Rusiji. Rusija je gađala ukrajinske civile i civilnu infrastrukturu dronovima iranske proizvodnje, saopštila je vlada.
„Australija je uz narod Mjanmara, narod Irana i narod Ukrajine“, navodi se u saopštenju.