Pentagon: AUKUS će zajednički testirati hipersonične rakete

Pentagon: AUKUS će zajednički testirati hipersonične rakete

Sjedinjene Američke Države, Velika Britanija i Australija su zajedno pokrenule inicijativu unutar njihovog trilateralnog vojnog pakta kako bi ubrzale testiranje i implementaciju hipersoničnih projektila i srodnih tehnologija.

U 2021. godini, ove tri zemlje su uspostavile bezbednosno partnerstvo poznato kao AUKUS. Prvi deo ovog pakta obuhvatio je obavezu Vašingtona i Londona da pomognu Kanberi u nabavci podmornica na nuklearni pogon. Drugi deo, poznat kao Stub II, uključuje širi sporazum o deljenju tehnologije koji bi mogao obuhvatiti i druge zemlje poput Kanade i Japana.

Pentagon, australijsko Ministarstvo odbrane i Ministarstvo odbrane Ujedinjenog Kraljevstva su istovremeno objavili novu inicijativu u okviru Stub II, nazvanu Projekat HiFliTE (Hipersonic Flight Test and Experimentation) aranžman.

Planirano je da Projekat HiFliTE obuhvati do šest zajedničkih testnih lansiranja do 2028. godine, sa ukupnim budžetom od 252 miliona dolara. Cilj ove inicijative je da ubrza tempo testiranja kroz zajedničke resurse i postrojenja za testiranje.

Heidi Shiu, podsekretarka američkog Ministarstva odbrane za istraživanje i inženjering, izjavila je da se ovim trilateralnim testovima i eksperimentima želi unaprediti sposobnost razvoja ofanzivnih i defanzivnih hipersoničnih tehnologija.

Trenutno, SAD i Velika Britanija zaostaju za Rusijom i Kinom u razvoju hipersoničnog oružja. Rusija je već uvela u upotrebu hipersonične rakete, dok se Kina takođe aktivno bavi ovom tehnologijom. SAD su izvele svoj prvi uspešan test hipersonične rakete 2017. godine, ali još uvek nisu uveli takvo oružje u operativnu upotrebu.

Britanija planira da razvije i implementira svoju prvu hipersoničnu krstareću raketu do 2030. godine, dok Australija već više od 15 godina sarađuje sa SAD na zajedničkim hipersoničnim projektima.

Nova zajednička inicijativa će biti podržana od strane preko 90 dobavljača iz zemalja AUKUS-a i njihovih saveznika iz EU, sa procenjenim komercijalnim potencijalom od milijardu funti.

Britanski ministar odbrane Džon Hili je opisao ovaj sporazum kao značajno dostignuće koje će unaprediti kolektivnu bezbednost i doprineti globalnoj stabilnosti.

Australija je takođe istakla značaj ovog sporazuma, nazivajući ga prekretnicom u njihovoj saradnji i naglašavajući da će zajednička testiranja ubrzati razvoj hipersoničnih tehnologija.

Nijedna od zemalja nije otkrila detalje o konkretnim tehnologijama koje će biti finalizovane i testirane u okviru Projekta HiFliTE.