Asanž se izjasnio krivim za špijunažu

Asanž se izjasnio krivim za špijunažu

Osnivač Vikiliksa Džulijan Asanž priznao je krivicu pred američkim sudom po jednoj tački optužnice za špijunažu i sada se očekuje da se vrati u Australiju nakon što je proveo pet godina u britanskom zatvoru.
Na saslušanju u Okružnom sudu Sjedinjenih Država za Severna Marijanska ostrva, Asanž je izjavio da je kriv za zaveru u vezi sa prikupljanjem i širenjem informacija o nacionalnoj odbrani. Iako mu se očekuje zatvorska kazna od 62 meseca, već odsluženih pet godina u londonskom zatvoru Belmarš će biti uzeto u obzir prilikom izricanja kazne, što znači da neće biti dodatno zatvoren.

U sudnici su bili australijski ambasadori u SAD-u i Velikoj Britaniji, kao i Asanžova advokatica, a on je jasno odgovorio „kriv“ na pitanje sudije.

Ministarstvo pravde SAD-a je unapred najavilo da očekuje priznanje krivice od strane Asanža u vezi sa pribavljanjem i širenjem poverljivih informacija o nacionalnoj odbrani Sjedinjenih Država.
Asanž je započeo svoju borbu za slobodu 2010. godine, kada je uhapšen u Velikoj Britaniji zbog optužbi za seksualni napad u Švedskoj. Nakon što mu je odobrena kaucija 2012. godine, dobio je azil u ambasadi Ekvadora u Londonu. Ponovno je uhapšen 2019. nakon što mu je Ekvador ukinuo azil i proveo je 1.901 dan u Belmaršu.

Američko ministarstvo pravde je podiglo optužnicu protiv Asanža istog dana kada je uhapšen, optužujući ga za 17 tačaka špijunaže. Asanž je proveo narednih pet godina boreći se protiv ekstradicije u SAD, gde bi mogao biti osuđen na do 175 godina zatvora.

Optužbe protiv Asanža proizilaze iz njegovog objavljivanja poverljivog materijala do kojeg su došli uzbunjivači, uključujući dokumente Pentagona koji detaljno opisuju navodne američke ratne zločine u Iraku i Avganistanu.

Asanž je pušten iz Belmarša u ponedeljak, nakon što su njegovi advokati razgovarali sa američkim zvaničnicima o mogućem sporazumu o priznanju krivice. U tom trenutku, Asanž se pripremao da uloži konačnu žalbu na izručenje, a izvori su tvrdili da je američki predsednik Džo Bajden preferirao sporazum umesto daljeg suđenja, posebno zbog političke situacije uoči predsedničkih izbora.