Predsednik SAD Džo Bajden izjavio je u nedelju da je iznenadni kolaps sirijske vlade pod upravom Bašara Asada „osnovni čin pravde” posle decenija represije, ali da je to bio „trenutak rizika i neizvesnosti” za Bliski istok.
Bajden je govorio u Beloj kući nekoliko sati nakon što su pobunjeničke grupe završile preuzimanje zemlje nakon više od deset godina nasilnog građanskog rata i decenija vođstva Asada i njegove porodice. Bajden je rekao da Sjedinjene Države prate izveštaje o tome gde se Asad nalazi, a ruski državni mediji navode da je pobegao u Moskvu i dobio azil od svog dugogodišnjeg saveznika.
Odlazeća Bajdenova administracija i novoizabrani predsednik Donald Tramp radili su na pronalaženju smisla za nove pretnje i prilike širom Bliskog istoka.
Bajden je zaslužan za akciju SAD i njenih saveznika za slabljenje podržavalaca Sirije — Rusije, Irana i Hezbolaha. Rekao je „po prvi put“ da više ne mogu da brane Asadovu vlast.
„Naš pristup je promenio odnos snaga na Bliskom istoku“, rekao je Bajden posle sastanka sa svojim timom za nacionalnu bezbednost.
Tramp je u nedelju rekao da je Asad pobegao jer bliski saveznik Vladimir Putin, ruski predsednik, „više nije zainteresovan da ga štiti“.
Ti komentari na Trampovoj platformi društvenih medija usledili su dan nakon što je upotrebio još jedan post da osudi mogućnost vojne intervencije SAD u Siriji kako bi pomogla pobunjenicima, izjavljujući: „OVO NIJE NAŠA BORBA“. Bajdenova administracija je rekla da nema nameru da interveniše.
SAD imaju oko 900 vojnika u Siriji, uključujući snage koje rade sa kurdskim saveznicima na severoistoku koji drži opozicija kako bi sprečili bilo kakvo ponovno oživljavanje grupe Islamska država. Bajden je rekao da namerava da te trupe ostanu, dodajući da su američke snage u nedelju izvele „precizne vazdušne napade“ na kampove i operacije ID u Siriji.
Centralna komanda SAD saopštila je da je operacija pogodila više od 75 ciljeva.
„Jasno nam je oko činjenice da će ISIS pokušati da iskoristi svaki vakuum kako bi ponovo uspostavio svoj kredibilitet i stvorio sigurno utočište“, rekao je Bajden, koristeći drugačiji akronim za grupu. „Nećemo dozvoliti da se to dogodi.“
Sirijsku opoziciju koja je srušila Asada predvodi Hajat Tahrir al Šam, za koju SAD kažu da je teroristička organizacija povezana sa Al Kaidom, iako ta grupa kaže da je od tada prekinula veze sa Al Kaidom.
„Ostaćemo na oprezu“, rekao je Bajden. „Ne budite zabune, neke od pobunjeničkih grupa koje su srušile Asada imaju svoje mračne dosijee terorizma i kršenja ljudskih prava. Dodao je da grupe „sada govore prave stvari“.
Ali kako oni preuzimaju veću odgovornost, mi ćemo procenjivati ne samo njihove reči, već i dela“, rekao je Bajden.
Visoki zvaničnik Bajdenove administracije, upitan o kontaktu sa liderima Hajat Tahrir al-Šama nakon Asadovog odlaska, rekao je da je Vašington u kontaktu sa sirijskim grupama svih vrsta. Zvaničnik, koji nije bio ovlašćen da javno raspravlja o situaciji i govorio je pod uslovom anonimnosti, takođe je rekao da su se SAD poslednjih nekoliko dana fokusirale na hemijsko oružje koje je kontrolisala Asadova vlada, sa ciljem da osigura da je obezbeđeno.
Ipak, Asadov pad doprinosi već napetoj situaciji u većem delu regiona na mnogim frontovima – uključujući rat Izraela sa Hamasom u Gazi i krhko primirje sa Hezbolahom u Libanu.
Poput Bajdena, Tramp, koji preuzima dužnost za pet i više nedelja, povezao je preokret u Siriji i ruski rat u Ukrajini, napominjući da su Asadovi saveznici u Moskvi, kao i u Iranu, glavnom sponzoru Hamasa i Hezbolaha, „ trenutno su u oslabljenom stanju.”
Novoizabrani potpredsednik Džej Di Vens, veteran rata u Iraku koji predvode SAD, napisao je u nedelju na sopstvenim društvenim mrežama da izrazi skepticizam prema pobunjenicima.
„Mnogi ‘pobunjenici’ su bukvalno izdanak ISIS-a. Može se nadati da su moderirali. Vreme će pokazati“, rekao je, koristeći drugu akronim za grupu.
Tramp je sugerisao da Asadovo svrgavanje može unaprediti izglede za prekid borbi u Ukrajini, koju je izvršila invazija Rusije u februaru 2022.
Novoizabrani predsednik je napisao da je Putinova vlada „izgubila svako interesovanje za Siriju zbog Ukrajine“, a republikanac je pozvao na hitan prekid vatre, dan nakon sastanka u Parizu sa francuskim i ukrajinskim liderima.
Danijel B. Šapiro, zamenik pomoćnika ministra odbrane za Bliski istok, rekao je da će se američko vojno prisustvo nastaviti u istočnoj Siriji, ali da je „isključivo da bi se osigurao trajni poraz ISIS-a i da nema nikakve veze sa drugim aspektima ovog sukoba“.
„Pozivamo sve strane u Siriji da zaštite civile, posebno one iz sirijskih manjinskih zajednica da poštuju međunarodne vojne norme i da rade na postizanju rezolucije koja bi uključila političko rešenje“, rekao je Šapiro.
„Više aktera u ovom sukobu imaju užasnu reputaciju uključujući Asadove užasne zločine, rusko neselektivno bombardovanje bombama iz vazduha, umešanost iranske milicije i zverstva ISIS-a“, dodao je on.
Šapiro je, međutim, pazio da direktno ne kaže da su pobunjenici zbacili Asada.
„Ako bude potvrđeno, niko ne bi trebalo da lije suze zbog Assadovog režima“, rekao je on.
Dok su se gurali prema glavnom gradu Sirije, Damasku, opozicija je oslobađala političke zatvorenike iz vladinih zatvora. Porodica nestalog američkog novinara Ostina Tajsa obnovila je pozive da ga pronađe.
„Svima u Siriji koji ovo čuju, podsetite ljude da čekamo Ostina“, rekla je Tisova majka Debra u komentarima koje su grupe za zastupanje talaca proširile na društvenim mrežama. „Znamo da će, kada izađe, biti prilično ošamućen i da će mu trebati mnogo nege i uputstva. Uputite ga njegovoj porodici, molim vas!”
Tice je nestao 2012. izvan Damaska, usred intenziviranja onoga što je postalo građanski rat koji je trajao više od decenije.
„Ostali smo privrženi da ga vratimo njegovoj porodici“, rekao je Bajden u Beloj kući. „Verujemo da je živ, mislimo da možemo da ga vratimo, ali još nemamo direktne dokaze za to. A Asad treba da snosi odgovornost.”
Predsednik je dodao: „Moramo da identifikujemo gde se on nalazi.
SAD nemaju nove dokaze da je Tice živ, ali nastavlja da deluje pod pretpostavkom da jeste, rekao je američki zvaničnik. Zvaničnik, koji nije bio ovlašćen da javno komentariše, dodao je da će SAD nastaviti da rade na identifikaciji Ticeovog boravišta i pokušaju da ga vrate kući.